Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

07. novembra 2006

Sochy Lenina v Rimavskej Sobote predávajú roky, nikto ich ale nechceAj keď sa vodca proletariátu Vladimír Iľjič Lenin stal pred 89 rokmi známym po celom svete, dnes už ani zďaleka nebudí takú pozornosť.Zdieľať
  Dôkazom toho je aj nezáujem o predaj umeleckých diel s jeho podobizňou, ktoré dodnes ponúkajú na burzách nielen zberatelia, ale prostredníctvom verejných oznamov aj niektoré slovenské mestá.

      "Sochu a bustu Lenina ponúkame už niekoľko rokov, dodnes sme ich ale nepredali," povedali TASR na oddelení majetku Mestského úradu v Rimavskej Sobote.
      Busta je za 150 000 korún. Spolu s ňou dávajú do pozornosti jeho obdivovateľom, či zberateľom menšiu, bronzovú sochu. Jej cenu ohodnotili na 40 000 Sk. O sochu síce prejavili záujem niekoľkí zberatelia zo Slovenska i zo zahraničia, nikto však dodnes s peniazmi neprišiel.
      Obe diela sú v mestskom depozite viac ako 15 rokov. Mesto si ich objednalo ešte za bývalého režimu. Slovenský fond výtvarných umení zadal prácu akademickému sochárovi Tiborovi Bártffayovi. Ten koncom 80. rokov uplynulého storočia vyhotovil malú bronzovú sošku Lenina a 70-centimetrovú epoxidovú bustu. Celá socha mala podľa pôvodných zámerov merať viac ako štyri metre. Po novembri 1989 však mesto od realizácie monumentu upustilo. Prípad skončil na súde, ktorý samospráve nariadil vyplatiť umelcovi odmenu 312 000 korún. Bronzovú sochu Lenina v nadživotnej veľkosti z dielne Tibora Bártffaya ponúkala pred časom na predaj i mestská samospráva v Nitre. Nakoniec sa zastupiteľstvo rozhodlo sochu nepredať. Tamojšia mestská rada navrhla zriadiť v Nitre lapidárium, v ktorom by umiestnili aj ďalšie podobné sochy, ktoré sú dosiaľ v majetku mesta.

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Malokarpatskej vínnej ceste otvoria rekordný počet pivníc
<< predchádzajúci článok
Slovenskí herci rapujú Hviezdoslava

Sochy Lenina v Rimavskej Sobote predávajú roky, nikto ich ale nechce - diskusné fórum čitateľov