Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. novembra 2019

Španielsky premiér vyzýva občanov, aby šli voliťpremiér Pedro Sánchez, archívna snímka.Zdieľať
premiér Pedro Sánchez, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Madrid 10. novembra (TASR) - Španielsky premiér Pedro Sánchez i lídri ďalších politických strán obyvateľov krajiny v nedeľu vyzvali, aby išli voliť. Informovali o tom agentúra AP a denník El País. V Španielsku sa konajú štvrté parlamentné voľby za obdobie posledných štyroch rokov.


"Myslím si, že je veľmi dôležité, aby sme našimi volebnými hlasmi posilnili demokraciu," povedal Sánchez, ktorý odvolil krátko po 9.30 h SEČ.

Sánchezova Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) pred voľbami viedla v prieskumoch verejnej mienky, hoci v uplynulých týždňoch stratila časť podpory voličov. Naopak, polepšili si pravicové strany vrátane Ľudovej strany (PP). Jej líder Pablo Casado v nedeľu takisto zdôraznil dôležitosť volebnej účasti.

"Žiadam občanov Španielska, aby nezostali doma," povedal líder liberálnej strany Občania (Ciudadanos) Albert Rivera. Prieskumy strane Občania predpovedali výrazný pokles v porovnaní s aprílovými voľbami, v ktorých zvíťazili Sánchezovi socialisti.

PSOE však v apríli získala len 123 z 350 kresiel v dolnej komore parlamentu. Na potvrdenie v úrade predsedu vlády na ďalšie funkčné obdobie preto Sánchez musel hľadať podporu ďalších strán v hlboko rozdelenom zákonodarnom zbore, jeho rozhovory s ich lídrami však neboli úspešné. Nové voľby boli vypísané na 10. novembra.

"Chystáme sa socialistom ponúknuť pomocnú ruku," povedal v nedeľu líder strany Unidas Podemos (Spoločne môžeme) Pablo Iglesias.

Sánchez sa po aprílových snažil sformovať vládu aj s podporou Unidas Podemos, Iglesiasova strana však ponuku odmietla, čo bolo podľa AP jedným z dôvodov na vypísanie novembrových volieb.

Španieli si v nedeľu volia 350 členov dolnej komory parlamentu a 208 z 266 členov hornej komory parlamentu - Senátu. Volebné miestnosti sú sprístupnené od 09.00 h do 20.00 h SEČ a prvé výsledky sa očakávajú niekoľko hodín po ukončení hlasovania.

Volebné právo má v krajine viac ako 37 miliónov obyvateľov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bez vodičáku a pod vplyvom alkoholu: Polícia obvinila 32-ročného muža
<< predchádzajúci článok
Saudi Aramco ponúkne v rámci IPO 0,5 % akcií individuálnym investorom

Španielsky premiér vyzýva občanov, aby šli voliť - diskusné fórum čitateľov