Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Knižné novinky

12. novembra 2020

Špeciálny Harry Potter BOX k 20.výročiuPre skalných aj začínajúcich čitateľov Harryho Pottera vyšiel špeciálny box pri príležitosti 20. výročia vydania prvého príbehu nadčasovej ságy o chlapcovi s neobyčajnými schopnosťami na Slovensku.Zdieľať
Špeciálny Harry Potter BOX k 20.výročiu

Harry Potter BOX.

J.K. Rowlingovej románový svet a jeho odvážni hrdinovia neustále fascinujú nielen deti, ale aj dospelých. Nadchol sa ním tiež ilustrátor Adrián Macho, veľký fanúšik Harryho Pottera, a svojou originálnou výtvarnou podobou vdýchol kompletnému vydaniu jedinečnú atmosféru.

„Musel som zabudnúť na všetky filmové verzie, postavy, situácie, a ísť svojou cestou.  Vymyslieť niečo úplne iné. Napríklad pri Rokforte som sa inšpiroval naším Bojnickým zámkom. Chcel som to prepojiť s niečím reálnym, čo všetci doma poznáme. Takže som využil to lomenie striešky na vežičkách... Alebo Hagridova chalupa vo filmoch je kamenná s kamennou strechou. Moja chalupa je celá drevená so slamenou strechou, v ktorej sú vtáčie búdky. Snažil som sa do tých ilustrácií vniesť aj svoje vlastné originálne prvky,“ vysvetľuje Adrián Macho v rozhovore pre podcast Knižný kompas.

 

Sova, ktorá drží v zobáku záhadnú obálku, nás pozýva do Rokfortskej strednej školy čarodejníckej, kam sa z nástupišťa deväť a trištvrte spolu s Harrym, Ronom, Hermionou a ďalšími študentmi odvezieme Rokfortským expresom.

Panoramatický pohľad na vlak, ktorý vidíte na tomto špeciálnom boxe, prináša prekvapujúce momenty a láka nás postupne vytiahnuť knižky, ponoriť sa do pôsobivých scén na obálkach a objavovať skrytý význam symbolov a čarovných predmetov, ktoré sa viažu k deju siedmich vzrušujúcich príbehov.

Toto mimoriadne vydanie urobí radosť rovnako zberateľom, ako aj novej generácii mladých čitateľov.

Špeciálny Harry Potter BOX obsahuje:

  1. Harry Potter a Kameň mudrcov
  2. Harry Potter a Tajomná komnata
  3. Harry Potter a Väzeň z Azkabanu
  4. Harry Potter a Ohnivá čaša
  5. Harry Potter a Fénixov rád
  6. Harry Potter a Polovičný princ
  7. Harry Potter a Dary smrti

 

Na predných stranách sú hlavné scény z danej knihy, na zadnej zasa portréty – napríklad na jednotke je Hagrid, na dvojke škriatok Dobby, na ďalších bájny jednorožec, či Dumbledore. Unikátne sú aj ďalšie detaily na obálkach, ktoré vymyslel Adrián. „Ilustrácie na prednej strane sú orámované zlatou farbou a v rohoch sú ozdobené piktogramami, predmetmi, ktoré sú vlastne spoilermi k jednotlivým dielom série,“ prezrádza pre knižný podcast skúsený ilustrátor.

Milan Buno, knižný publicista

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Víťazným filmom online festivalu Jeden svet 2020 je Neviditeľná – dokument o traume z pôrodu a porušovaní práv žien
<< predchádzajúci článok
Online noc (múzeí) na Bojnickom zámku

Špeciálny Harry Potter BOX k 20.výročiu - diskusné fórum čitateľov