Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

06. apríla 2009

Šťastný vystúpil zo Siene slávy kvôli ŠirokémuBývalý dlhoročný československý a slovenský hokejový reprezentant a prvý kapitán A-tímu Slovenska v ére samostatnej SR Peter Šťastný v pondelok 6. apríla 2009 oficiálne vystúpil ...Zdieľať
AKTUALIZOVANÉ BRATISLAVA 6. apríla (WEBNOVINY) - Bývalý dlhoročný československý a slovenský hokejový reprezentant a prvý kapitán A-tímu Slovenska v ére samostatnej SR Peter Šťastný v pondelok 6. apríla 2009 oficiálne vystúpil zo Siene slávy slovenského hokeja (SSSH), do ktorej ho slávnostne uviedli v roku 2002. V súčasnosti poslanec Európskeho parlamentu tak splnil sľub, ktorý verejne dal pred rokom. Jeho vystúpenie zo SSSH - ako uviedol vo vyhlásení poskytnutom médiám - je reakciou na minulosť úradujúceho prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Juraja Širokého. Podľa Šťastného šéf SZĽH pracoval ako vysoký dôstojník ŠtB a svojím podpisom prísahe vernosti totalitnému režimu sa sprisahal proti demokracii a tradičným hodnotám slovenského národa a vo funkcii vysokého dôstojníka vo Washingtone prispieval počas studenej vojny v 80. rokoch svojou činnosťou k podrývaniu a rozkladaniu demokratického režimu lídra západného sveta USA.


"Dnes je pre mňa smutný deň. Keď som približne pred rokom vyzval prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), aby do troch mesiacov odstúpil zo všetkých funkcií v slovenskom hokeji, podmienil som to vystúpením zo Siene slávy slovenského hokeja a stiahnutím vlajky s mojím portrétom, menom a číslom dresu zo stropu Zimného štadióna Ondreja Nepelu v Bratislave. Pán Široký neodstúpil a vlajku zo stropu ZŠ stiahli niekoľko hodín po mojej tlačovej konferencii," povedal v pondelok na tlačovej besede Peter Šťastný.

Podľa bývalého generálneho manažéra slovenskej reprezentácie je Juraj Široký zodpovedný za hlboký prepad slovenského hokeja, lebo okolo seba sústreďuje a do SSSH si vyberá ľudí prepojených a sympatizujúcich s totalitným režimom. Zároveň zneužíva svoje právomoci na osobné, politické a ekonomické ciele. Ako príklad takéhoto zneužívania uviedol, že takmer rovnakú arénu, ktorú Lotyši pre MS v Rige postavili v prepočte za jednu miliardu korún, budú firmy Juraja Širokého stavať za štvornásobnú cenu.

"Plním svoj sľub a oficiálne vystupujem zo Siene slávy slovenského hokeja. Môj právny zástupca v týchto dňoch vráti trofej člena SSSH a prevezme artefakty, ktoré som SSSH zapožičal," uviedol legendárny hokejista, ktorého v roku 1998 uviedli do Siene slávy NHL a v roku 2000 aj do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácii (IIHF).

Po tlačovej besede Petra Šťastného na jeho rozhodnutie zareagovala aj SSSH a SZĽH. "Členstvo v Sieni slávy slovenského hokeja je dobrovoľné. Sieň sláv slovenského hokeja a Slovenský zväz ľadového hokeja vzali na vedomie slobodné rozhodnutie pána Petra Šťastného vystúpiť zo siene slávy," uvádza sa v krátkom stanovisku, ktoré dostala agentúra SITA.

"Slovenský hokej je chorý, väčšina pozná diagnózu, no niet odvahy konať. Ak sa niečo nestane, tak je dosť pravdepodobné, že moje miesto dlhoročného kapitána klubu NHL a A-mužstva SR v prvých rokoch reprezentácie samostatného Slovenska nahradí v sieni slávy iný kapitán. Kapitán zločineckej komunistickej ŠtB," zdôraznil Peter Šťastný bývalý majster niekdajšej spoločnej federálnej ligy zo sezóny 1978/1979 v drese Slovana Bratislava.

"V živote som veľa čerpal a čerpám z ľudových múdrostí, a viem, že pravdivá je aj táto: "Kto nepozná svoju minulosť, je odsúdený opakovať. Avšak anglická verzia je ešte výraznejšia a desivejšia: spoločnosť, ktorá ignoruje svoju minulosť, nemá žiadnu budúcnosť," konštatoval dvojnásobný majster sveta z rokov 1976 v Katoviciach a 1977 vo Viedni.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Reprezentácia SR od utorka v Piešťanoch už aj so Stümpelom
<< predchádzajúci článok
Osemnástka v príprave na MS zdolala rovesníkov zo Švajčiarska

Šťastný vystúpil zo Siene slávy kvôli Širokému - diskusné fórum čitateľov

strasna skoda6.4. 16:32:47