08. januára 2015

Svitko v 5. etape Rely Dakar napokon skončil štvrtý, celkovo deviaty

Slovenský motocyklista Štefan Svitko

Slovenský motocyklista Štefan Svitko Foto: TASR/AP
Antofagasta 8. januára (TASR) - Slovenský motocyklista Štefan Svitko obsadil v štvrtkovej 5. etape na Rely Dakar 2015 výborné štvrté miesto, keď prišiel do cieľa so stratou 3 minúty a 54 sekúnd na víťazného Španiela Marca Comu. Prekonal tak svoje doteraz najlepšie etapové umiestnenie na tohtoročnom juhoamerickom púštnom dobrodružstve. V celkovom poradí sa Svitko posunul na 9. priečku, na vedúceho Joana Barredu Borta má odstup 42:05 min. Druhý slovenský zástupca Ivan Jakeš bol podľa priebežných výsledkov trinásty so stratou 16:55 na víťaza, v priebežnej klasifikácii je naďalej na 19. mieste (+1:13:18).

Svitko predviedol v 5. etape z Copiapa do Antofagasty perfektný výkon. Odštartoval ju skvele a na piatom waypointe sa dokonca ujal vedenia. Líderskú pozíciu si držal až do 8. medzičasu, kde sa pred neho dostali Coma s Čiľanom Pablom Quintanillom. Na 9. waypointe strácal na vedúceho Comu 1:55 min, v závere ho ešte predbehol Bort, aj tak však finišoval na vynikajúcej štvrtej priečke. Jakeš sa na meranom úseku pohyboval medzi 13. a 17. pozíciou, napokon obsadil 13. priečku.

Piata etapa bola prvou, v ktorej bola trať pre všetky kategórie rovnaká. V úvode sa išlo po rovných úsekoch, kde vynikli predovšetkým rýchli jazdci. Táto časť však skrývala zradné pieskové ostrovčeky, kde sa mohol vabank jazdca škaredo vypomstiť. Predbiehanie tu vyžadovalo precízne jazdenie. Trať obsahovala veľké prevýšenia, opakovane od 1000 do 3000 metrov nad morom.