Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

20. októbra 2019

Testovali najdlhší komerčný let z New Yorku do SydneyNa snímke lietadlá leteckej spoločnosti QantasZdieľať
Na snímke lietadlá leteckej spoločnosti Qantas Foto: TASR/AP
 
Sydney 20. októbra (TASR) - Austrálska letecká spoločnosť Qantas v nedeľu úspešne zavŕšila ultradlhý testovací let z New Yorku do Sydney bez medzipristátia. Účelom letu, ktorý vykonal Boeing 787 Dreamliner, bolo vedecky preveriť, aký vplyv má táto potenciálne najdlhšia komerčná letecká trasa na pilotov, posádku a cestujúcich, informovala agentúra Reuters.


Stroj s 50 pasažiermi pristál v ranných hodinách miestneho času na sydneyskom letisku. Let mal dĺžku 16.200 kilometrov, pričom trval 19 hodín a 16 minút. Z newyorského letiska lietadlo odštartovalo s hmotnosťou 233 ton, z čoho 101 ton tvorilo palivo. Vzletový limit pre tento typ lietadla je pritom 245 ton.

S dramaticky narastajúcim dopytom po leteckej preprave a stále sa zlepšujúcim výkonom civilných lietadiel aerolínie čoraz viac skúmajú možnosti ultradlhých letov. Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA) predpokladá, že ročný počet pasažierov celosvetovo vzrastie zo súčasných 4,6 miliardy na 8,2 miliardy v roku 2037.

Momentálne však nemá žiadne komerčné lietadlo kapacitu na absolvovanie takejto náročnej cesty s plným obsadením pasažierov a batožiny. Lietadlo spoločnosti Qantas preto muselo vzlietnuť s maximálnym množstvom paliva, ale iba s malým počtom cestujúcich a bez akéhokoľvek nákladu.

Cieľom testovacieho letu bolo zozbierať príslušné údaje týkajúce sa okrem iného osvetlenia interiéru, ako aj aktivity, spánku a stravovacích schém pasažierov. Experti tiež sledovali mozgovú činnosť pilotov. Cieľom pozorovaní bolo znížiť zdravotné zaťaženie osôb na palube, minimalizovať ich pásmovú chorobu a identifikovať optimálne oddychové modely pre posádku.

Qantas tiež plánuje otestovať nonstop let z Londýna do Sydney, pričom koncom roka má vedenie spoločnosti rozhodnúť, či zaradí tieto ultradlhé lety do svojej ponuky. Ak by sa tak stalo, prvé komerčné ultradlhé lety aerolínie uskutočnia v roku 2022 alebo 2023.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Veriaci v predposlednú októbrovú nedeľu slávia takzvanú misijnú nedeľu
<< predchádzajúci článok
Budatínsky rínok ponúkne jarmok, krst knihy i novú expozíciu

Testovali najdlhší komerčný let z New Yorku do Sydney - diskusné fórum čitateľov