Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. mája 2020

Tisíce Slovákov urobili chybu a Sociálna poisťovňa im nemôže vyplatiť pandemickú dávkuSociálna poisťovňa bude v najbližších dňoch posielať esemesky a e-mailové správy tým žiadateľom o dávku pandemické ošetrovné (OČR), ktorí jej k žiadosti o dávku za marec neposlali čestné ...Zdieľať
socialna poistovna e1584266981191 676x443 12.5.2020  - Sociálna poisťovňa bude v najbližších dňoch posielať esemesky a e-mailové správy tým žiadateľom o dávku pandemické ošetrovné (OČR), ktorí jej k žiadosti o dávku za marec neposlali čestné vyhlásenie.


"Bez neho Sociálna poisťovňa nemôže pandemickú dávku vyplatiť, pretože čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné je jedna zo zákonných podmienok na jej priznanie," uviedol v tlačovej správe hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Administratívne náročný proces


Toto vyhlásenie podľa neho slúži ako doklad o tom, koľko dní sa poistenec o člena rodiny staral a od toho sa odvíja výpočet a výška dávky.
 
 
 
 
 

 

"Prípadov neúplných žiadostí o OČR eviduje v súčasnosti Sociálna poisťovňa vyše 15-tisíc. Musí ich individuálne preveriť a osloviť žiadateľov, aby potrebné dokumenty doplnili," povedal hovorca.

Práve kompletizovanie podkladov k pandemickej OČR (žiadosť + čestné vyhlásenie na konci mesiaca) podľa Višvádera spomaľuje priebeh vyplácania ďalších dávok už aj za apríl, pretože tento proces je administratívne a časovo veľmi náročný.

Vybavujú aj aprílové žiadosti


"Sociálna poisťovňa preto prosí žiadateľov o väčšiu pozornosť a vyzýva ich, aby po doručení SMS alebo e-mailovej správy o chýbajúcom čestnom vyhlásení promptne zareagovali a doručili ho pobočke vyplnené (najlepšie e-mailom a obratom) čo najskôr," tvrdí hovorca poisťovne.

Aj týmto spôsobom, teda zasielaním esemesiek a e-mailov, chce Sociálna poisťovňa vyjsť žiadateľom v ústrety, aby im mohli byť peniaze vyplatené.

Zároveň Sociálna poisťovňa začala vybavovať aj aprílové žiadosti o pandemické OČR. "Aj v tomto prípade prosí žiadateľov, ktorí tak ešte neurobili, aby svojej pobočke poslali e-mailom vyplnené čestné vyhlásenie za apríl s vyznačením presného počtu dní, počas ktorých poskytovali z dôvodu pandémie starostlivosť o dieťa, resp. dospelú osobu," dodal Višváder.


Zdroj: Webnoviny.sk - Tisíce Slovákov urobili chybu a Sociálna poisťovňa im nemôže vyplatiť pandemickú dávku © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Takmer pätina nemeckých firiem minulý mesiac prepúšťala, najviac sú zasiahnuté reštaurácie (12. 5. 2020)
 J.Mikas: Viem si predstaviť, že sa otvoria škôlky a školy ešte do leta (12. 5. 2020)
 Biskupi upokojujú veriacich, prijímanie eucharistie do rúk nespôsobuje jej zneuctenie (12. 5. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo osem nakazených, Matovič prehovoril o otváraní škôl a škôlok (online) (12. 5. 2020)
 Ako zistíte, či je rúško funkčné. Podľa experta stačí urobiť jednoduchý dychový test (11. 5. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku klesol kĺzavý medián na dvojku, v Česku zrušili ďalšie obmedzenia a o dva týždne možno odložia aj rúška (online) (11. 5. 2020)
 Pellegrini sa pustil do Matovičovej vlády, sľúbená štátna pomoc je pomalá a komplikovaná (11. 5. 2020)
 Umelci a herci dostali výnimku od hygienikov. Ak splnia podmienky, nemusia nosiť rúško (11. 5. 2020)
 Štátna karanténa ako na Slovensku platí už len v jednej krajine Európy, ostatné majú miernejšie pravidlá (11. 5. 2020)nasledujúci článok >>
Dlhé čakacie lehoty na Okresnom súde Bratislava I by mohli byť minulosťou, Kolíková prisľúbila pomoc
<< predchádzajúci článok
Sulík a Holý neodovzdali načas majetkové priznania, môžu prísť o jeden mesačný plat

Tisíce Slovákov urobili chybu a Sociálna poisťovňa im nemôže vyplatiť pandemickú dávku - diskusné fórum čitateľov