09. januára 2019

Tretiu etapu na Dakaru vyhral De Soultrait, Svitko skončil na 7.mieste

Slovák Štefan Svitko, archívna snímka.

Slovák Štefan Svitko, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Arequipa 9. januára (TASR) - Francúz Xavier De Soultrait na Yamahe zvíťazil v stredajšej tretej etape pretekov Rely Dakar v kategórii motocyklov. Slovenský reprezentant Štefan Svitko na KTM obsadil podľa predbežných výsledkov 7. miesto, jeho krajan Ivan Jakeš nefiguroval medzi najlepšou pätnástkou.

Stredajšia etapa viedla z mesta San Juan de Marcona do Arequipy s celkovou dĺžkou 798 km, z toho mal meraný úsek 331 km. De Soultrait ju zvládol za štyri hodiny sedem minút a 47 sekúnd. Na druhom mieste finišoval Čiľan Pablo Quintanilla na Husqvarne s tesným mankom pätnásť sekúnd, tretí prišiel do cieľa Argentínčan Kevin Benavides na Honde, ktorý zaostal za víťazom o 2:37 minúty. Svitko mal na siedmom mieste manko desať minút a 50 sekúnd.

Je to jeho najlepšie umiestnenie na prebiehajúcom ročníku súťaže, v prvých dvoch etapách bol šestnásty a trinásty. V stredu siahal aj na stupne víťazov, na šiestom checkpointe figuroval na 4. mieste, na poslednom pred cieľom bol šiesty.

Na čelo priebežného poradia sa dostal podľa predbežných výsledkov Quintanilla s časom 8:34:28 hodiny, Svitko by sa mal posunúť z 13. na 11. priečku.

Vo štvrtok je na programe 4. etapa. Všetky kategórie odštartujú z Arequipy, no motocykle a štvorkolky čaká trať dlhá 511 km (meraný úsek 405 km) s cieľom v meste Moquegua, automobily a kamióny pôjdu 664 km (meraný úsek 405 km) do Tacny.