Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. septembra 2011

Trhy oslabili v Európe, USA aj v JaponskuEurópsky akciový trh v stredu oslabil. Obavy o hospodársky rast spôsobili, že nadol smerovali najmä akcie podnikov, ktoré sú závislé od ekonomického cyklu. Objem obchodov bol malý a premenlivý, ...Zdieľať
burza usa BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) - Európsky akciový trh v stredu oslabil. Obavy o hospodársky rast spôsobili, že nadol smerovali najmä akcie podnikov, ktoré sú závislé od ekonomického cyklu. Objem obchodov bol malý a premenlivý, pričom trh ovplyvňovalo aj čakanie na výsledky zasadania amerického Federálneho rezervného systému (Fed). Paneurópsky index FTSEurofirst 300 uzavrel nižšie o 1,7 % na úrovni 918,06 bodu a objem obchodov bol na úrovni troch štvrtín 90-dňového priemeru. Najviac klesli akcie výrobcov automobilov a chemikálií. Trh nadol stiahla nemecká spoločnosť Wacker Chemie, ktorej akcie si odpísali až 8,4 %. Reagovali tak na správu DZ Bank, podľa ktorej akcie firiem závislých od ekonomického cyklu majú teraz slabú perspektívu. Oslabili však aj akcie bánk. BNP Paribas , Société Générale a Credit Agricole zlacneli o 1,3 až 2,4 %.


Americký akciový trh v stredu klesol po tom, ako Fed uviedol, že hrozí oslabenie ekonomiky. Náladu na trhu nezlepšili ani prijaté opatrenia centrálnou bankou USA. Fed oznámil, že spustí program v objeme 400 mld. USD, v rámci ktorého vo svojej súvahe v sume 2,85 bil. USD posilní zastúpenie dlhodobých cenných papierov. Centrálna banka USA to urobí predajom krátkodobejších cenných papierov, pričom takto nadobudnuté financie použije na nákupy dlhodobejších vládnych dlhopisov. Zintenzívni tak svoju snahu o zníženie dlhodobých úrokových mier. Priemyselný index Dow Jones však klesol o 2,49 % na 11 124,84 bodu, index Standard & Poor's 500 oslabil o 2,94 % na 1 166,76 bodu a technologický Nasdaq oslabil o 2,01 % na 2 538,19 bodu. Svetlým bodom však bol technologický sektor. Spoločnosť Oracle Corp posilnila o 4,2 %, podnik Adobe Systems Inc vzrástol o 1 % a firma Hewlett-Packard Co posilnila o 6,6 %.

Japonský akciový trh vo štvrtok stratil viac ako 2 %. Negatívne ho ovplyvnilo stredajšie vyjadrenie amerického Federálneho rezervného systému, že hospodárstvu USA hrozí oslabenie. Hlavný tokijský index Nikkei si odpísal 2,1 % a uzavrel na úrovni 8 560,26 bodu a širší index Topix klesol o 1,7 % na 744,54 bodu. Burzu v Tokiu smerom nadol posunul aj pád akcií telekomunikačnej spoločnosti Softbank Corp o 12,3 % po správe o tom, že stratí exkluzívne práva na predaj iPhonov. Dole zamierili aj akcie finančných podnikov. Sumitomo Mitsui Financial Group klesla o 1,8 %, Mitsubishi UFJ Financial Group oslabila o 1,5 % a Nomura Holdings stratila 4,8 %.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ján Slota vyhral súdny spor za nepravdivé výroky
<< predchádzajúci článok
Ceny ropy a zlata poklesli po správach Fedu o ekonomike USA

Trhy oslabili v Európe, USA aj v Japonsku - diskusné fórum čitateľov