22. júla 2007

Trojskokan Vaľukevič iba 4 cm od slovenského rekordu

Na sobotňajšom mítingu IAAF Grand Prix v Madride si skvele počínal slovenský reprezentant Dmitrij Vaľukevič (Spartak Dubnica n/V.), ktorý v silnej konkurencii obsadil výborné 4. miesto výkonom 17,21 m. ...

MADRID 22. júla (WEBNOVINY) - Na sobotňajšom mítingu IAAF Grand Prix v Madride si skvele počínal slovenský reprezentant Dmitrij Vaľukevič (Spartak Dubnica n/V.), ktorý v silnej konkurencii obsadil výborné 4. miesto výkonom 17,21 m. Dvadsaťšesťročný bieloruský rodák zaostal za vlastným slovenským rekordom zo 17. júna vo Varšave iba o 4 centimetre. V siedmom štarte v aktuálnej sezóne prekonal Vaľukevič druhý raz 17-metrovú hranicu a iba prvýkrát sa nedostal na stupeň víťazov. Jeho madridská séria bola naozaj pozoruhodná: sedemnástku prekonal v druhom (17,06/+2,3), treťom (17,21/+1,8) a šiestom pokuse (17,09/+1,4), platný mal ešte aj štvrtý (16,93/+1,4). Madridskú súťaž trojskokanov vyhral Nelson Evora z Portugalska v národnom rekorde 17,51 m pred Randym Lewisom z Grenady (17,40, avšak s podporou vetra +2,2 m/s), tretí skončil Američan Aarik Wilson (17,30). Evora sa dostal na štvrté miesto tohtoročných svetových tabuliek a druhé v európskych za Švédom Christianom Olssonom (17,56).

O jediný svetový výkon roka sa postarala chorvátska výškarka Blanka Vlašičová, ktorá výkonom 205 cm o 1 cm zlepšila vlastné tohtosezónne maximum z májového mítingu v katarskej Dohe. Dosiahla ho hneď prvým pokusom, a potom sa trikrát neúspešne snažila o nový svetový rekord 210 cm. Veteránke Marii Mutolovej nevyšiel pokus o prvý tohtoročný čas pod 1:58 min v behu žien na 800 m, vyhrala výkonom 1:58,80. Výbornú úroveň mala súťaž v skoku do diaľky žien. Ruska Tatiana Lebedevová vyhrala výkonom 715 cm, no k výkonu roka krajanky Ľudmily Kolčanovovej jej chýbalo ešte 6 cm. Aj druhá v poradí Naide Gomesová z Portugalska pokorila 7-metrovú hranicu, keď výkonom 701 cm utvorila nový národný rekord.