Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. júna 2009

Ukrajina dnes zaplatí za ruský plynUkrajinský prezident Viktor Juščenko a štátna energetické spoločnosť Naftogaz v piatok vyhlásili, že platby za májové dodávky ruského plynu vyrovná Kyjev ešte dnes, teda pred vypršaním ...Zdieľať
AKTUALIZOVANÉ KYJEV 5. júna (WEBNOVINY) - Ukrajinský prezident Viktor Juščenko a štátna energetické spoločnosť Naftogaz v piatok vyhlásili, že platby za májové dodávky ruského plynu vyrovná Kyjev ešte dnes, teda pred vypršaním nedeľňajšieho ultimáta. "Zaplatíme v priebehu dňa," povedal hovorca Naftogazu Valentyn Zemljanský pre agentúru Reuters. Tlačové agentúry citovali aj prezidenta Juščenka s tým, že platba s sa podľa neho realizuje "do hodiny". Za májové dodávky ruského plynu má Ukrajina zaplatiť 500 mil. USD. Ruskí predstavitelia varovali, že dodávky plynu cez Ukrajinu sa môžu zastaviť, pokiaľ Kyjev včas nesplní svoje záväzky.Rusko varuje Sofiu pred ďalšou plynovou krízou
Rusko informovalo Bulharsko o možnosti zastavenia dodávok plynu v prípade, ak Ukrajina včas nezaplatí za odobratý ruský plyn. Informoval o tom vo štvrtok bulharský minister hospodárstva a energetiky Petar Dimitrov. Bulharská vláda dostala list z ruskej ambasády v Sofii, ktorý obsahuje varovanie pred možnosťou novej plynovej krízy, pokiaľ Kyjev do 7. júna nesplní svoja záväzky, povedal Dimitrov podľa bulharskej štátnej tlačovej agentúry BTA. Najchudobnejšia členská krajina EÚ Bulharsko je takmer úplne závislá na ruskom plyne.

Ruský premiér Vladimir Putin v stredu varoval, že dodávky ruského plynu cez Ukrajinu sa môžu v priebehu niekoľkých týždňov úplne zastaviť vzhľadom na pretrvávajúce problémy s platbami Kyjeva. Ruský premiér kritizoval aj odmietavý postoj Európskej únie k návrhom, aby pomohla Ukrajine preklenúť finančné problémy.

Ruskí predstavitelia už v predošlých týždňoch viackrát varovali pred opakovaním plynovej krízy zo začiatku roka, keďže Kyjev údajne nemá dostatok prostriedkov na uhradenie dodaného plynu. Ukrajina však trvá na tom, že za mesiac máj zaplatí včas a v plnej výške. Podľa Putina bude Kyjev potrebovať až do októbra okolo 500 mil. USD mesačne na to, aby sa zásobil dostatočným množstvom plynu na zimu, inak bude "nútený" odčerpávať dodávky určené pre ostatných európskych odberateľov. To sa podľa Ruska dialo aj počas januárovej plynovej krízy, ktorú vyvolal cenový spor medzi Kyjevom a Moskvou. Cez ukrajinské plynovody prúdi vyše 80 percent ruského plynu dovážaného do EÚ.

SITA, Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Holanďan mal 355 000 fotiek s detskou pornografiou
<< predchádzajúci článok
KDS chce výhradu vo svedomí pre lekárov, vojakov či učiteľov

Ukrajina dnes zaplatí za ruský plyn - diskusné fórum čitateľov