Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. októbra 2009

UNESCO žiada odstránenie otáčavého hľadiska v Českom KrumloveVýbor pre svetové kultúrne dedičstvo UNESCO žiada odstránenie sporného otáčavého hľadiska v Českom Krumlove do konca tohto roku. Svedčí o tom odpoveď na otázku agentúry Mediafax od zástupkyne ...Zdieľať
BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) - Výbor pre svetové kultúrne dedičstvo UNESCO žiada odstránenie sporného otáčavého hľadiska v Českom Krumlove do konca tohto roku. Svedčí o tom odpoveď na otázku agentúry Mediafax od zástupkyne výboru pre Európu a severnú Ameriku Mechtild Rössler. Výbor sa odvoláva na dokumenty zo stretnutia v Seville, ktorého sa zúčastnilo aj české ministerstvo kultúry. Mestu v prípade neodstránenia točne zo zámockej záhrady hrozí vyškrtnutie zo zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva.


O tom, že by točňa mala zostať na mieste ďalších šesť rokov sa dokument ani list Mechtild Rössler nezmieňuje. Bývalá ministerka kultúry Helena Třeštíková síce v roku 2007 informovala UNESCO o stave veci a o tom, aby hľadisko zostalo na pôvodnom mieste do roku 2016 s tým, že medzitým sa vyrieši budúcnosť scény. Výbor pre kultúrne dedičstvo nikde neuvádza, že s listom alebo termínmi súhlasí. UNESCO dokonca upozorňuje na to, že demontáž otáčavého hľadiska už predĺžilo do 31. decembra tohto roku a uvedenie záhrady do pôvodného stavu do 30. apríla 2010. Žiada tiež, aby česká vláda predložila do 1. februára 2011 správu o tom, či boli splnené kritériá požadované k vyriešeniu zmienených problémov.

Agentúra Mediafax požiadala české ministerstvo kultúry o stanovisko. "Pán minister (Václav Riedlbauch) ešte nebol v úrade, mal nejaké rokovania, teraz má rokovanie vlády. V čo najkratšom možnom termíne Vám poskytneme k tejto problematike vyjadrenie," uviedla hovorkyňa ministerstva Viktorie Plívová. Starostu Českého Krumlova Luboša Jedličku informácia zaskočila. "Ja žijem skutočne v domnení, že platí, čo pán minister kultúry povedal mne a ďalším účastníkom na stretnutí 16. septembra v Krumlove, a síce, že točňa ďalšie roky zostane a bude sa hľadať riešenie. Buď stavba novej točne o desiatky metrov ďalej alebo na inom mieste," vyjadril sa. Razantná odpoveď Mechtild Rössler zaskočila aj riaditeľa Juhočeského divadla Jiřího Šestáka. "Je to pre mňa, môžem povedať, zásadné zistenie, preto osobne vznesiem otázku na ministerstvo kultúry. Jedna vec je tá, že ministerstvo oficiálne vyhlasuje, že sa báť o točňu nemusíme, druhá vec je, ako to skutočne vidí UNESCO," uviedol Šesták.

Otáčavé hľadisko v Českom Krumlove vzniklo v záhrade zámku v roku 1958, vtedy ako experimentálne a dočasné. V priebehu ďalších rokov získalo nové podoby, súčasnú v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Životnosť ojedinelého zariadenia, ktoré vo svojej podstate nemá na svete obdobu, bola vždy predĺžená. V čase zápisu Českého Krumlova na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva nebolo hľadisko, vraj vtedajším nedopatrením, uvedené. Proti požiadavke UNESCO vznikla tento rok petícia, pod ktorú sa podpísalo viac ako 140-tisíc ľudí.

SITA/MEDIAFAX

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pred súd sa postavia slovenskí i maďarskí neonacisti
<< predchádzajúci článok
Najlepším lídrom afrického kontinentu nie je nikto