Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. augusta 2006

Únia schválila finančnú podporu pre reformu inštitúcií v BosneEurópska únia podľa dohody podpísanej v piatok v priebehu nasledujúceho roka vynaloží 43,8 milióna eur na pomoc Bosne pri reformách a modernizácii inštitúcií tejto balkánskej krajiny. Táto ...Zdieľať

SARAJEVO 4. augusta (WEBNOVINY) - Európska únia podľa dohody podpísanej v piatok v priebehu nasledujúceho roka vynaloží 43,8 milióna eur na pomoc Bosne pri reformách a modernizácii inštitúcií tejto balkánskej krajiny.
Táto pomoc je súčasťou programu EÚ, ktorý bol spustený v roku 2001, s cieľom pomôcť Bosne pri prispôsobovaní inštitúcií štandardom 25-členného bloku.

V priebehu nasledujúceho roka by sa mal program zamerať na "podporu dobrého vládnutia a budovania inštitúcií, ekonomického a sociálneho rozvoja a stabilizácie demokracie," uvádza sa vo vyhlásení delegácie Európskej komisie v Bosne. Dohodu podpísal šéf delegácie Renzo Daviddi a bosenský premiér Adnan Terzič.

Krajina sa snaží zreformovať komplikovanú štruktúru vládnych inštitúcií. Reformy majú posilniť právomoci ústredných inštitúcií, ktoré sa na základe Daytonskej zmluvy z roku 1995 vytvorili ako slabé, a krajina je rozdelená na dve entity - Republiku srbskú a Moslimsko-chorvátsku federáciu. Obe časti majú vlastnú vládu, prezidenta, parlament a policajné sily. Hoci Daytonská zmluva ukončila občiansku vojnu prebiehajúcu v rokoch 1992-95, ukázala sa ako nedostatočná základňa na vybudovanie životaschopného štátu.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na podporu Hizballáhu demonštrovali státisíce šiitov
<< predchádzajúci článok
Drogový úlovok v hodnote 351-tisíc korún