Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. decembra 2018

UNICEF: Do škôl sa stále nevrátili milióny sýrskych detíIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Bejrút 14. decembra (TASR) - Najmenej dva milióny sýrskych detí napriek utíchajúcej občianskej vojne stále nechodia do školy. Psychologická pomoc pri prekonávaní ich traumy zo sedemročného konfliktu pravdepodobne bude trvať roky a vyžiada si veľa finančných prostriedkov. Vo štvrtok to uviedla šéfka Detského fondu OSN (UNICEF) Henrietta Foreová.


Spresnila, že UNICEF má tento rok deficit vo výške 95 miliónov dolárov a požiadal o ďalšie finančné prostriedky. Foreová očakáva, že potrebné financie sa zvýšia ešte v roku 2019, keď sa do Sýrie začne vracať viac utečencov a vnútorne presídlení obyvatelia do svojich domovov.

Foreová poskytla rozhovor agentúre Associated Press (AP) v Bejrúte po návrate zo Sýrie. Uviedla, že školy, ktoré neboli zničené počas vojny, sú plné žiakov, hoci v niektorých nefunguje elektrina, či dokonca chýbajú dvere a okná.

Dodala, že mnohé sýrske deti potrebujú psychosociálnu podporu kvôli jazvám, ktoré utrpeli počas konfliktu.

Foreová strávila v Sýrii päť dní. Cestovala do oblastí, ktoré na začiatku roka dobyli vládne sily z rúk povstalcov, vrátane mesta Dúmá, juhosýrskej provincie Dará a oblastí v provinciách Homs a Hamá.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) tento týždeň uviedlo, že z pol milióna obetí sedemročného konfliktu bolo 20.819 detí alebo tínedžerov.

UNICEF uviedol, že v dôsledku občianskej vojny mnohé deti prišli na niekoľko rokov o vzdelanie a žiaci prvého stupňa tak môžu byť vo veku 6 až 17 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prokurátor v prípade drogového gangu podal návrh na väzobné stíhanie
<< predchádzajúci článok
Mayová žiada ubezpečenia, ktoré jej pomôžu presadiť rozvodovú dohodu

UNICEF: Do škôl sa stále nevrátili milióny sýrskych detí - diskusné fórum čitateľov