Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. januára 2019

USA a Poľsko chcú zorganizovať stretnutie o Blízkom východeSpojené štáty a Poľsko plánujú vo februári usporiadať medzinárodné stretnutie, v rámci ktorého sa prediskutujú problémy na Blízkom východe s cieľom vyvíjať ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: wikipedia.org
Manáma 11. januára (TASR) - Spojené štáty a Poľsko plánujú vo februári usporiadať medzinárodné stretnutie, v rámci ktorého sa prediskutujú problémy na Blízkom východe s cieľom vyvíjať nátlak na Irán. Oznámil to v piatok americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, ktorého citovala agentúra AFP.


Šéf americkej diplomacie sa vyjadril počas svojej cesty po krajinách Blízkeho východu. To sa koná po prekvapivom Trumpovom oznámení z polovice decembra, v ktorom avizoval úplné stiahnutie amerických vojakov zo Sýrie. Rozhodnutie prezidenta USA vyvolalo obavy spojencov Washingtonu z prípadného nárastu vplyvu Iránu v tomto nepokojnom regióne.

Spojené štáty a Poľsko v spoločnom vyhlásení uviedli, že na stretnutie, ktoré sa uskutoční 13.-14. februára vo Varšave, budú pozvaní ministri z celého sveta.

"Spojíme desiatky krajín z celého sveta," povedal Pompeo pre televíziu Fox News. Spresnil, že februárové stretnutie bude zamerané na stabilitu Blízkeho východu, ako aj na mier, slobodu a bezpečnosť v tomto regióne a zároveň na jednu dôležitú vec - a to zabezpečiť, že "Irán nebude mať destabilizujúci vplyv".

V spoločnom vyhlásení oboch krajín sa však Teherán vyslovene nespomína, všíma si AFP. Píše sa v ňom, že stretnutie vo Varšave bude zamerané na "vytvorenie pokojnejšieho a stabilnejšieho Blízkeho východu".

Hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí potvrdil, že Poľsko, podobne ako ďalšie európske krajiny, podporuje medzinárodnú dohodu o jadrovom programe Teheránu z roku 2015, od ktorej Trump vlani v máji odstúpil.

"Stretnutie vo Varšave vysiela dôležitý signál, že krajiny s rozličnými názormi na jadrovú dohodu sa môžu napriek tomu spojiť, aby riešili ďalšie dôležité problémy v zmienenom regióne," dodal hovorca.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Priemerná mzda v Bratislavskom kraji vlani vzrástla o vyše 7 percent
<< predchádzajúci článok
General Motors zverejnil optimistický ziskový výhľad

USA a Poľsko chcú zorganizovať stretnutie o Blízkom východe - diskusné fórum čitateľov