Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. marca 2006

ÚVK zaregistrovala všetkých 21 politických stránÚstredná volebná komisia (ÚVK) pre voľby do Národnej rady SR dnes zaregistrovala všetkých 21 politických strán, ktoré sa chcú v júnových predčasných voľbách uchádzať o hlasy voličov. Ako pre ...Zdieľať

BRATISLAVA 27. marca (WN/SITA) - Ústredná volebná komisia (ÚVK) pre voľby do Národnej rady SR dnes zaregistrovala všetkých 21 politických strán, ktoré sa chcú v júnových predčasných voľbách uchádzať o hlasy voličov. Ako pre médiá po zasadnutí ÚVK uviedla predsedníčka komisie Eva Garbiarová, registrácia prebehla bez problémov a ÚVK hneď po nej žrebom pridelila jednotlivým politickým subjektom aj čísla. Jediným problémom, na ktorý ÚVK počas preverovania kandidačných listín narazila, bol 19-ročný kandidát Strany občianskej solidarity, ktorého vyradila. Kandidát totiž musí podľa zákona najneskôr v deň konania volieb dovŕšiť 21 rokov. O dôveru voličov sa chce uchádzať 2 352 kandidátov, z ktorých každá štvrtá až piata je žena.

Pod číslom jedna sa o priazeň voličov bude uchádzať Ľavicový blok, dvojku komisia vyžrebovala Strane občianskej solidarity a trojku žrebom získala Misia 21 – Nová kresťanská demokracia. Ďalších 18 politických subjektov získalo nasledujúce čísla: Strana demokratickej ľavice - 4, Združenie robotníkov Slovenska - 5, KDH - 6, Slovenská národná koalícia – Slovenská vzájomnosť má číslo 7, Aliancia nového občana - 8, Hnutie za demokraciu - 9 a SMK – Magyar Koalíció Pártja číslo 10. Slobodné fórum dostalo v žrebovaní číslo 11, Občianska konzervatívna strana - 12, Prosperita Slovenska - 13, Ľudová strana – HZDS číslo 14, Agrárna strana vidieka - 15, KSS - 16, Slovenská ľudová strana - 17, SDKÚ - DS má číslo 18, Smer – sociálna demokracia sa bude o priazeň voličov uchádzať pod číslom 19, Slovenská národná strana má číslo 20 a Nádej 21.

Ako pre médiá uviedla zapisovateľka ÚVK Lívia Škultétyová, ďalšou úlohou ÚVK je overiť údaje, ktoré budú uvedené na hlasovacích lístkoch. Ako doplnila, "zákon hovorí, že údaje na hlasovacích lístkoch overí ÚVK". Toto komisia preskúma na svojom utorkovom stretnutí, ktoré začne o 9:00. Komisia posúdi najmä to, či v návrhoch hlasovacích lístkov boli opravené všetky pri registrácií nájdené chyby, napríklad aj gramatické a technické nedostatky. Ďalšie zasadnutie ÚVK by sa malo konať, ak sa nič mimoriadne nestane, 24. apríla.

Registrácia kandidátok je podmienkou vytlačenia hlasovacích lístkov. Pre voličov sa bude tlačiť približne 94,5 milióna hlasovacích lístkov. Zoznam kandidátov by mal do 23. mája dostať každý volič. Pre voľbu poštou uverejní ministerstvo zoznam kandidátov najneskôr 40 dní pred dňom volieb, do 8. mája, na svojej internetovej stránke. Predčasné voľby do NR SR budú 17. júna a po prvý raz iba v jeden deň - v sobotu. Volebné miestnosti sa otvoria o 7:00 a zatvoria o 22:00. Starosta obce môže ich začiatok posunúť o dve hodiny.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mesto Trenčín oddnes sledujú hendikepovaní
<< predchádzajúci článok
Slovensko by malo vstúpiť do IEA začiatkom budúceho roku