Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

22. augusta 2007

V Japonsku mimoriadne opatrenia, hrozí nedostatok energiíJaponská najväčšia energetická spoločnosť v stredu prijala zriedkavé mimoriadne opatrenia kvôli hroziacemu nedostatku elektriny. Dôvodom sú rekordné horúčavy a prerušenie prevádzky jadrovej ...Zdieľať

TOKIO 22. augusta (WEBNOVINY) - Japonská najväčšia energetická spoločnosť v stredu prijala zriedkavé mimoriadne opatrenia kvôli hroziacemu nedostatku elektriny. Dôvodom sú rekordné horúčavy a prerušenie prevádzky jadrovej elektrárne, ktorú postihlo zemetrasenie. Tokyo Electric Power (TEP), najväčšia súkromná energetická firma na svete, zaviedla mimoriadne opatrenia po prvýkrát za 17 rokov.

Podľa plánu spoločnosť TEP obnoví produkciu vo vodnej elektrárni na severe Tokia, ktorej prerušenie prevádzky nariadili úrady ako trest za to, že firma falšovala dokumenty. TEP tiež požiadala 23 najvýznamnejších odberateľov, aby obmedzili spotrebu elektriny v súlade s klauzulami v kontraktoch a vyzvala domácnosti na zníženie spotreby.

Kvôli zemetraseniu v júli bola zatvorená elektráreň Kashiwazaki-Kariwa, ktorá je najväčšou jadrovou elektrárňou na svete, pričom dodáva 10 % objemu výroby spoločnosti TEP. Jadrovú elektráreň na severozápade Tokia zasiahol požiar a uniklo malé množstvo radiácie v dôsledku silného zemetrasenia 16. júla. Japonské regulačné orgány očakávajú, že elektráreň bude mimo prevádzky približne rok kvôli bezpečnostným kontrolám. Napriek častým zemetraseniam, Japonsko pokrýva takmer tretinu svojej spotreby elektriny prostredníctvom jadrovej energie.

SITA, AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Bratislave zastavili lode,ktoré robia medzinárodný výskum
<< predchádzajúci článok
Berlusconi zakladá novú politickú stranu

V Japonsku mimoriadne opatrenia, hrozí nedostatok energií - diskusné fórum čitateľov