Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. februára 2006

V slovenských ZOO stavajú oplotenia a očkujú zamestnancovSlovenské zoologické záhrady pre nebezpečenstvo prenosu smrteľného vírusu H5N1 od voľne žijúcich vtákov izolovali operencov do uzavretých priestorov. Riaditeľka bratislavskej ZOO Miloslava ...Zdieľať

BRATISLAVA 24. februára (WN/SITA) - Slovenské zoologické záhrady pre nebezpečenstvo prenosu smrteľného vírusu H5N1 od voľne žijúcich vtákov izolovali operencov do uzavretých priestorov. Riaditeľka bratislavskej ZOO Miloslava Šavelová pre agentúru SITA uviedla, že v rámci preventívnych opatrení proti vtáčej chrípke od pondelka začnú stavať ploty, ktoré by mali byť hotové do troch týždňov. Vtáky podľa nej cítia, že prichádza jar a potrebujú byť vonku. Na možné negatíva dlhšieho pobytu vtákov v stiesnených uzavretých priestoroch upozornil aj riaditeľ bojnickej ZOO Vladimír Šrank, ktorá tiež musela operencov izolovať. Podľa neho to môže ohroziť ich jarné párenie. Uzavreté voliéry neposkytujú dostatočný priestor na hniezdenie a preto sa vtáky medzi sebou napádajú. "V malých priestoroch sa páry navzájom rušia, čo môže ovplyvniť aj rozmnožovanie," dodal Šrank. Aj v tejto ZOO sú pripravení oplotiť rybníky sieťami.

V menšej - spišskonovoveskej ZOO sa rozhodli proti chrípke zaočkovať zamestnancov. Pracovník ZOO Karol Dzúrik dodal, že ak to bude potrebné, zaočkujú aj vtáctvo. Operence tu izolovali a podľa Dzúrika návštevníci budú s najväčšou pravdepodobnosťou tento rok ukrátení o ich prehliadku. Podobné opatrenia urobili aj v košickej ZOO. Tu minulý týždeň zaznamenali úhyn vtákov, no testy potvrdili, že nešlo o vtáčiu chrípku. Všetky opatrenia hradia zoologické záhrady zatiaľ z vlastných zdrojov.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vírus H5N1 u uhynutých vtákov zo SR potvrdili i vo V. Británii (24. 2. 2006)
 Testy potvrdili vírus H5N1 na Slovensku (23. 2. 2006)
 Smrteľný vírus napadol v EÚ už aj hydinu (22. 2. 2006)
 Vláda SR vyčlenila na nákup antivirotík 358 mil. Sk (15. 2. 2006)
 Mimoriadne núdzové opatrenie pre vtáčiu chrípku (15. 2. 2006)nasledujúci článok >>
Na Američanov treba v súvislosti s vízovou politikou tlačiť
<< predchádzajúci článok
Červené víno je elixír dlhovekosti