Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. marca 2014

V4 požiadala USA o zvýšení exportu zemného plynu do EurópyVeľvyslanci Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska vyzvali v piatok Spojené štáty, aby zvýšili export zemného plynu do Európy ako preventívne opatrenie pre prípad, že by Rusko obmedzilo svoje dodávky na ...Zdieľať
Washington 8. marca (TASR) - Veľvyslanci Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska vyzvali v piatok Spojené štáty, aby zvýšili export zemného plynu do Európy ako preventívne opatrenie pre prípad, že by Rusko obmedzilo svoje dodávky na Ukrajinu.

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Hovorca Bieleho domu Josh Earnest povedal, že keďže Európa mala relatívne miernu zimy, jej zásoby plynu sú dostatočne. A dodal, že aj keby USA schválili ďalšie exportné licencie, prvé dodávky plynu by sa uskutočnili až koncom roka 2015, informovala dnes agentúra Associated Press.

Veľvyslanci krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa listom obrátili na republikánskeho predsedu Snemovne reprezentantov Kongresu USA, Johna Boehnera a očakáva sa, že podobný list zašlú aj demokratickému predsedovi Senátu, Harrymu Reidovi. Vo svojej výzve žiadajú Kongres u urýchlené schválenie exportu zemného plynu s tým, že "prítomnosť amerického zemného plynu by bola v strednej a východnej Európe veľmi vítaná".

Veľvyslanci uviedli, že nepokoje na Ukrajine oživili spomienky z éry studenej vojny a obyvateľov regiónu ohrozuje energetická bezpečnosť. Ukrajina je silno závislá na ruskom zemnom plyne a jej predchádzajúce spory s Ruskom viedli k prerušeniu dodávok plynu.

Nedávne zlepšenia umožnili, aby ruský plyn, ktorý je normálne dodávaný k zákazníkom v EÚ cez Ukrajinu, putoval iným smerom, preto by Poľsko a Maďarsko mohli dodávať plyn Ukrajine, ak by jej Rusko zastavilo svoje dodávky. Avšak vzhľadom na obmedzené dodávky plynu stredoeurópsky región zostane zraniteľný, ak USA neuľahčia import amerického plynu, argumentovali veľvyslanci.

Boehner a republikáni naliehajú na vládu prezidenta Baracka Obamu, aby umožnila zvýšenie exportu a využila súčasnú konjunktúru amerického zemného plynu.

"Možnosť ... dať ruskému vodcovi šach nám leží priamo pod nohami, vo forme obrovských zásob zemného plynu," napísal Boehner tento týždeň v denníku The Wall Street Journal.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri lavínovom nešťastí zahynuli dvaja Nemci a dvaja Francúzi
<< predchádzajúci článok
Zemplínske Hámre preslávila železiarska výroba a pálenie uhlia

V4 požiadala USA o zvýšení exportu zemného plynu do Európy - diskusné fórum čitateľov