Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

27. augusta 2010

Vedci určili symptómy, ktoré signalizujú rakovinuVedecký tím z britskej Keele University určil osem symptómov, ktoré minimálne v jednom z dvadsiatich prípadov znamenajú rakovinu. Sú nimi: krv v moči, málokrvnosť, ...Zdieľať
rakovinaprs Ilustračné foto SITA, AP BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) - Vedecký tím z britskej Keele University určil osem symptómov, ktoré minimálne v jednom z dvadsiatich prípadov znamenajú rakovinu. Sú nimi: krv v moči, málokrvnosť, krvácanie z konečníka, vykašliavanie krvi, hrčka v prsníku, problémy s prehĺtaním, krvácanie po menopauze a abnormálne výsledky testov prostaty. Rizikovosť každého symptómu vyrátali skombinovaním výsledkov 25 predchádzajúcich štúdií. Dôležitým faktorom v ich posudzovaní je vek. U ľudí do 55 rokov len dva symptómy znamenajú rakovinu aspoň v jednom z dvadsiatich prípadov - abnormálne výsledky testov prostaty a hrčka na prsníku. V prípade mužov nad 55 rokov môžu ťažkosti s prehĺtaním znamenať rakovinu pažeráka, zatiaľ čo na krv v moči by mali dávať pozor najmä muži a ženy nad 60 rokov.


Podľa Amandy Howe z Royal College of General Practitioners je "užitočné" poznať tieto varovné signály. Uviedla, že to zdôrazňuje potrebu odporúčať pacientom, aby sa lekárom čo najskôr zdôverili so znepokojujúcimi symptómami. Hovorca organizácie Cancer Research UK však uviedol, že tieto symptómy nie sú jedinými, ktoré môžu upozorniť na rakovinu. "Jednotlivé symptómy, ktoré zdôraznila táto štúdia, sú už teraz považované za dôležité potenciálne znaky rakoviny, ale existuje viac ako dvesto rôznych druhov rakoviny, ktoré majú rozličné symptómy. Takže, ak si všimnete nezvyčajné alebo trvalé zmeny vo vašom tele, je dôležité, aby ste išli na kontrolu. Keď rakovinu diagnostikujú v ranom štádiu, často je vyššia pravdepodobnosť, že liečba bude úspešná," vyjadril sa.

Informáciu zverejnila webová stránka www.bbc.co.uk.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Žena pašovala uspaté tigrie mláďa medzi hračkami
<< predchádzajúci článok
Predsedom ÚDZS sa stal Ján Gajdoš