30. októbra 2007

Víťazný vstup SR"19" v kvalifikácii ME 2008 na Cypre

Slovenská futbalová reprezentácia do 19 rokov zvíťazila v utorok vo svojom úvodnom vystúpení na turnaji I. fázy kvalifikácie ME 2008 tejto vekovej kategórie na Cypre nad domácimi ...

PAFOS/GEROSKIPOU 30. októbra (WEBNOVINY ) - Slovenská futbalová reprezentácia do 19 rokov zvíťazila v utorok vo svojom úvodnom vystúpení na turnaji I. fázy kvalifikácie ME 2008 tejto vekovej kategórie na Cypre nad domácimi rovesníkmi hladko 5:1 (2:1) a úspešne vykročila za naplnením svojho postupového cieľa. Zverenci trénera Bohumila Andrejka po necelých dvadsiatich minútach viedli po góloch Ujčíka 2:0, keď mu vždy prihrával Stoch. Hoci sa Cyperčanom podarilo v 28. min znížiť Xenofonthosom, druhý polčas bol úplne v slovenskej réžii. Prím hral ofenzívny stredopoliar anglického klubu FC Chelsea Miroslav Stoch, ktorý v 64. min nádhernou strelou z priameho kopu zo 40 metrov namieril presne do šibenice zvýšil na 3:1. O desať minút neskôr dal ďalší futbalista SR "19" z Britských ostrovov Róbert Ujčík z Derby County v zápase už svoj tretí gól a bolo 4:1. Definitívu stanovil opäť aktívny Stoch, ktorý "panenkovsky" premenil pokutový kop v 85. min.

Mladých Slovákov čaká druhé vystúpenie na kvalifikačnom turnaji na Afroditinom ostrove vo štvrtok 1. novembra o 13.30 h SEČ proti výberu Severného Írska, ktoré v druhom utorkovom súboji podľahlo favorizovanému tímu Rakúska až po góle v nadstavenom čase 0:1 (0:0). Proti Rakúšanom nastúpi mužstvo SR "19" v záverečný deň turnaja - v nedeľu 4. novembra.
Prvýkrát v histórii sa do I. kvalifikačnej fázy zapojilo (okrem usporiadateľa - Českej republiky) všetkých zostávajúcich 52 reprezentačných tímov z členských krajín Európskej futbalovej únie (UEFA). V doterajšom systéme mali tri krajiny s najvyšším koeficientom na úvod voľno a zapojili sa až do II. fázy kvalifikácie, tzv. Elite. Do tej aktuálne postúpia z 13 štvorčlenných skupín prvé dva tímy, zvyšné dve miesta majú rezervované dve najlepšie družstvá z tretích priečok. Dvadsaťosem krajín potom vytvorí sedem štvorčlenných skupín, z ktorých si len víťazi zabezpečia účasť na budúcoročnom júnovom finálovom turnaji v Česku (organizátor má účasť vopred zabezpečenú).

Súhrn výsledkov utorkových stretnutí 10. skupiny I. fázy kvalifikácie o postup na záverečný turnaj ME 2008 vo futbale hráčov do 19 rokov (hrá sa v dňoch 30. 10. - 4. 11. 2007 na Cypre):

Pafos:
Rakúsko "19" - Severné Írsko "19" 1:0 (0:0)

Geroskipou:
Cyprus "19" - Slovensko "19" 1:5 (1:2)
Góly: 28. Xenofonthos - 11., 18. a 71. Ujčík, 64. a 85. Stoch (druhý z pok. kopu), rozhodoval: De Marco (Tal.), 200 divákov
Zostava SR "19": Dúbravka - Cs. Kovács, T. Hanzel, Dobias (75. Cíferský), Mrva - Weiss (81. Boszorád), Šupák, Chmelík, Stoch - Rendla (71. Kubík), Ujčík

Hlas:
Bohumil Andrejko (tréner SR "19"): "Hodinu pred zápasom sa spustil lejak, samotný trávnik to však nepoznačilo a duel sa napokon hral už za slnečného počasia. O osude dnešného stretnutia rozhodla jednoznačne efektivita. Určite som nečakal, že vyhráme štvorgólovým rozdielom. Kým moji zverenci dokázali vypracované šance premeniť, futbalisti domáceho tímu sa strelecky nepresadili. Cyperčania boli nepríjemní, po našom vedení 2:0 dokázali ešte do polčasovej prestávky znížiť. Po zmene strán sme však strelili ďalšie tri góly a bolo rozhodnuté. Proti Cypru nám vychádzala organizácia hry, kombinácie a potešili ma aj niektoré individuálne výkony. Zápas vyšiel najmä Stochovi, ktorý okrem svojich dvoch gólov asistoval pri našich ďalších dvoch úspešných zásahoch. Strelecky sa výborne prejavil Ujčík. Na druhej strane ma mrzí zranenie stopéra Dobiasa, ktorý má silno nakopnutú holennú kosť a musí ísť do nemocnice na röntgen. Vstup do turnaja nám vyšiel veľmi dobre, ale ešte neoslavujeme. Severní Íri prehrali s Rakúskom v nadstavenom čase 0:1, a tak budú hrať proti nám takpovediac o všetko. Určite budú dôraznejší v osobných súbojoch ako dnes Cyperčania, my však chceme aj tento štvrtkový duel zvládnuť."

Aktuálna tabuľka po utorkovom prvom hracom dni:
1. Slovensko "19" 1 1 0 0 5:1 3
2. Rakúsko "19" 1 1 0 0 1:0 3
3. Severné Írsko "19" 1 0 0 1 0:1 0
4. Cyprus "19" 1 0 0 1 1:5 0

Zostávajúci program stretnutí 10. skupiny I. fázy kvalifikácie o postup na záverečný turnaj ME 2008 vo futbale hráčov do 19 rokov (30. 10. - 4. 11. 2007 na Cypre v strediskách Pafos a Geroskipou, všetky zápasy sa začínajú o 14.30 h miestneho času, t. j. 13.30 h SEČ):