Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. júna 2009

Viva Musica! - hudobná klasika úplne inakNa operu v džínsoch a so zmrzlinou? Na recitál v šiltovke a s hotdogom? Na symfóniu naboso a s igelitkou?Zdieľať
Od 24. do 31. júla to bude v strede Bratislavy možné a to pre každého! Brilianty slovenskej hudobnej scény a vynikajúci umelci zo zahraničia sa postarajú tak ako po minulé roky o nezabudnuteľný zážitok. 5. ročník obľúbeného festivalu Viva Musica! toto leto opäť potvrdí, že vážna hudba sa smie vážne robiť aj inak!
 
Festival Viva Musica!, ktorý vlani navštívilo vyše 12 tisíc divákov, priláka milovníkov hudby na Hlavné námestie či nádvorie Primaciálneho paláca aj vďaka unikátnej dramaturgii. „Pod krásnou letnou oblohou si diváci vypočujú Oskara Rózsu, Adrianu Kučerovú, Janu Kirschner, Elly Paspalu a mnohých ďalších vynikajúcich interpretov. Návštevníci nebudú musieť v mnohých prípadoch ani vyberať peňaženky, pretože vybrané koncerty sú bezplatné,“ hovorí riaditeľ  a organizátor festivalu Matej Drlička.
 
Otvorenie festivalu, ktorý sa koná v rámci Kultúrneho leta a Hradných slávností 2009, bude tento krát mimoriadne monumentálne a moderné zároveň. Bude to premiéra kantáty Under my Spell!, ktorá bola napísaná priamo pre sopranistku Adrianu Kučerovú básnikom Petrom Kollárom a skladateľom Oskarom Rózsom. Na pódiu sa zíde 80-členný symfonický orchester, 30-členný zbor a 6 perkusionistov, medzi ktorými nebudú chýbať Martin Valihora a Robo Rist. Hudobný zážitok bude umocnený dvoma projekčnými plátnami, na ktorých sa budú striedať zábery orchestra a publika s reprodukciami výtvarných diel Mareka Ormandíka.
 
To, že Viva Musica! je nekonvenčná, drzá a vzrušujúca, presvedčí aj jazzový Luskáčik v úprave veľkého Duke Ellingtona, či bláznivá virtuózna show s názvom Sax Machine. Pod týmto názvom sa predstavia štyria francúzski saxofonisti, Les Désaxés. Počas predstavenia sa s nimi divák vydá na poetickú a zábavnú cestu z Peru do Číny, z Írska do Ruska, z Afriky do Mexika, a vypočuje si od klasiky, gospelu, flamenca aj reggae či rap. Slovenskú premiéru bude mať medzi inými grécka speváčka Elly Paspala, ktorá v etno-jazzovom štýle odohrá koncert s hudobníkmi Davidom Lynchom a Stavrosom Lantsiasom.Traja ľudia na pódiu s nástrojmi pre trinástich…
 
Nebude chýbať hudobno-divadelná pocta Voskovcovi a Werichovi z dielne Túlavého divadla a  slovensko-maďarský „all stars band“ v projekte Csillagok, csillagok. Husiu kožu a niekomu i pokoj v duši prinesie Jana Kirschner so svojimi najväčšími hitmi v sprievode veľkého symfonického orchestra Viva Musica! Záverečný koncert festivalu Viva Musica! bude už tradične venovaný opere.  Skutočné operné gala zabezpečia výnimoční operní speváci a orchester Viva Musica!
 
P.S. :  Viac na www.vivamusica.sk
 
Program koncertov
 
24. júl
Hlavné námestie – 20:30
Under my spell *
Vstup voľný
 
25. júl
Hlavné námestie – 20:00
Džezový Luskáčik *
Vstup voľný
 
26. júl
Nádvorie Primaciálneho paláca – 20:00
Piano revue
 
27. júl
Nádvorie Primaciálneho paláca – 20:00
Sax Machine *
 
28. júl
Nádvorie Primaciálneho paláca – 20:00
Csillagok, Csillagok... *
 
29. júl
Nádvorie Primaciálneho paláca – 20:00
Elly Paspala *
 
30. júl
Hlavné námestie – 20:00
Jana Kirschner – Symphony session *
Vstup voľný
 
31. júl
Hlavné námestie – 20:00
Viva Opera!
Vstup voľný
 
* Slovenská premiéra
 
Vstupenky na platené koncerty na nádvorí Starej radnice sú v predaji v BKIS na Klobučníckej ul. a v sieti Ticketportál.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bažant Pohoda - Tanec, divadlo, literatúra
<< predchádzajúci článok
Gorbačov vydražil ”debutový” album za 100-tisíc libier