Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. decembra 2012

Vláda podľa Beblavého zatlačila, učitelia nemusia dostať ničVláda sa snaží pozmeňujúcim návrhom k rozpočtu zatlačiť aj na učiteľov. Tvrdí to poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý, podľa ktorého vládny Smer-SD novým znením návrhu rozpočtu ...Zdieľať
studenti podporili ucitelov strajko BRATISLAVA 6. Decembra (WEBNOVINY) - Vláda sa snaží pozmeňujúcim návrhom k rozpočtu zatlačiť aj na učiteľov.


Tvrdí to poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý, podľa ktorého vládny Smer-SD novým znením návrhu rozpočtu odkazuje učiteľom, že buď vezmú ponúknutý nárast tarifných platov o päť percent, alebo nedostanú nič. Uviedol to v rámci rozpravy k návrhu rozpočtu na budúci rok.

Pozmeňujúci návrh totiž konštatuje, že platové tarify od 1. januára budúceho roku stúpnu o 0 %, ak sa v kolektívnej zmluve vyššieho stupňa na budúci rok nedohodne inak.

Ten istý pozmeňujúci návrh pritom v kapitole všeobecná pokladničná správa vytvára zdroje v sume 68,3 mil. eur, čo zodpovedná 5-percentnému navrhovanému zvýšeniu učiteľských taríf.

Odborári zatiaľ ponuku neprijali

Školskí odborári v stredu neprijali vládnu ponuku na zvýšenie tarifných platov o päť percent. Vláda na pondelkovom rokovaní so školskými odborármi dala ponuku, ktorá by v konečnom dôsledku mala priniesť 7,5-percentné zvýšenie miezd. Kabinet naďalej trvá na zvýšení platov o päť percent do tarifných platov pedagogických zamestnancov regionálneho školstva a päť percent pre nepedagogických zamestnancov účelovo určených. Ďalšie peniaze by sa k nim mali dostať vďaka nariadeniu vlády, ktoré zabezpečí, aby z časti normatívu určeného na mzdové prostriedky išlo na platy pedagogických zamestnancov celých 100 percent a nie 90 percent ako doteraz. Vláda okrem toho ponúkla učiteľom, ktorí majú 25 rokov praxe a dovŕšili 55 rokov, definitívu. Prisľúbila im, že peniaze ušetrené prepúšťaním učiteľov pôjdu predovšetkým na platy zamestnancov školstva. Zároveň im sľubujú, že peniaze získané z optimalizácie siete škôl sa použijú na prevádzku ostatných škôl. Na roky 2014 až 2016 však zostáva otvorená otázka požadovaného zvýšenia peňazí do školstva každoročne o 0,3 percenta HDP. Vláda to nevie zaručiť, pretože nevie, aký bude ekonomický vývoj do ďalších rokov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Po zrážke v Severnom mori klesla ku dnu nákladná loď
<< predchádzajúci článok
Práce na levočskej diaľnici ožijú, tragickému mostu sa vyhnú

Vláda podľa Beblavého zatlačila, učitelia nemusia dostať nič - diskusné fórum čitateľov

a máteficove iastoty6.12. 16:58:25