24hod.sk    OH Peking 2008

19. augusta 2008

Vo finále futbalu v Pekingu repríza rozhodujúceho duelu z Atlanty

Finále mužského futbalového turnaja na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu bude reprízou rozhodujúceho súboja o zlaté medaily spred dvanástich rokov v Atlante. Rozhodli o tom utorňajšie semifinálové duely ...

PEKING 19. augusta (WEBNOVINY) - Finále mužského futbalového turnaja na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu bude reprízou rozhodujúceho súboja o zlaté medaily spred dvanástich rokov v Atlante. Rozhodli o tom utorňajšie semifinálové duely OH, z ktorých si postup do finálového stretnutia vybojovali reprezentanti Argentíny a Nigérie. V roku 1996 sa na pôde USA radovali z najcennejších kovov napokon zástupcovia afrického kontinentu a "Albicelestes" sa museli uspokojiť so striebrom. Maximálne vyrovnať umiestnenie zo spomenutých OH v Atlante môžu Brazílčania, ktorí tak aj po pekinských hrách zostanú ako päťnásobní majstri sveta bez zlatých olympijských medailí. "Kanárici" v semifinále nestačili v prestížnom juhoamerickom dueli na Argentínu a napokon jej podľahli až krutým výsledkom 0:3. Napriek tomu, že tréner reprezentácie z krajiny samby a kávy Carlos Dunga vzal do čínskej metropoly viacero hviezd svetových kvalít na čele s ofenzívnym stredopoliarom Ronaldinhom z AC Miláno, Brazília sa musí uspokojiť len so zápasom o konečné tretie miesto. Brankár Renan v skupinovej fáze a vo štvrťfinále ani raz neinkasoval, no v utorok večer musel na štadióne v Pekingu pred viac ako 50-tisíc fanúšikmi vyťahovať loptu zo svojej siete až trikrát. Po bezgólovom prvom polčase prišli na začiatku druhého dejstva v rozpätí šiestich minút chvíle Sergia Agüera, ktorý Renana prekonal v 52. a 58. min. Skóre duelu uzavrel 14 minút pred koncom riadneho hracieho času tvorca hry argentínskeho mužstva Juan Roman Riquelme z pokutového kopu. Brazílčania, ktorí v semifinále absolútne nedokázali nadviazať na dovtedajšiu skvelú 11-gólovú bilanciu zo štyroch duelov, napokon dohrávali len s ôsmimi hráčmi v poli, keďže v nervóznych a emóciami nabitých záverečných minútach museli ísť predčasne pod sprchy Lucas Leiva aj Thiago Neves. "Podobný zápas, keď sa proti sebe stretnú súperi takéhoto mena, nie je na programe každý deň. My sme dnes odohrali naozaj skvelý duel, dali sme do hry inteligenciu a osobnosť, čo sa napokon prejavilo. Bol to jednoznačne náš najlepší duel na týchto OH. Myslím si, že víťazstvo aj postup sme si plne zaslúžili," povedal po stretnutí šťastný tréner "bielo-modrých" Sergio Batista. Jeho náprotivok Carlos Dunga skonštatoval: "Odohrali sme vyrovnaný a náročný zápas, ako vždy, keď sa stretneme s Argentínou. Im sa však podarilo streliť prvý gól, a potom sa to už s nami viezlo." V utorkovom prvom semifinálovom dueli si Nigérijčania poradili na štadióne v Šanghaji pred viac ako 55-tisíc divákmi s prekvapením turnaja Belgickom jednoznačne 4:1 (1:0). O postup "Superorlov" sa najväčšou mierou pričinil Ogbuke Obasi prezývaný Edu, autor dvoch presných zásahov zo 60. a 73. min. Skóre duelu otváral už v 18. min Adefemi a 11 minút pred koncom zápasu Okonkwo zvýšil už na priepastných 4:0. V 88. min napokon zaznamenal aspoň čestný úspech "červených diablov" Ciman. Finálový duel medzi Argentínou a Nigériou je naplánovaný na sobotu 23. augusta o 6.00 h SELČ (12.00 h miestneho času) v Pekingu, zápas o 3. miesto sa uskutoční v piatok 22. 8. o 13.00 h SELČ (19.00 h miestneho času) v Šanghaji. Súhrn výsledkov utorňajších semifinálových duelov mužského olympijského futbalového turnaja na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu: Šanghaj: Nigéria - Belgicko 4:1 (1:0) - do finále postúpila Nigéria Góly: 60. a 73. Ogbuke Obasi, 18. Adefemi, 79. Okonkwo - 88. Ciman, ŽK: 5. Ajilore, 62. Okonkwo - 41. Simaeys, 69. Mirallas, 72. Odidja-Ofoe, 76. Vertonghen, rozhodovali: Pozo - Diaz, Basualto (všetci Čile), 56 312 divákov Peking: Argentína - Brazília 3:0 (0:0) - do finále postúpila Argentína Góly: 52. a 58. S. Agüero, 76. Riquelme (z 11 m), ŽK: 6. Zabaleta, 63. Pareja, 64. Di María - 19. Breno, 32. Hernanes, 67. Anderson, 75. Rafinha, ČK: 81. Lucas Leiva, 84. Thiago Neves (obaja Brazília), rozhodovali: Vazquez - Espinosa, Nievas (všetci Urug.), 52 968 divákov Zostávajúci program mužského olympijského futbalového turnaja v Pekingu: Piatok 22. augusta: 13.00 h SELČ (19.00 h miestneho času) zápas o 3. miesto: Belgicko - Brazília (Šanghaj) Sobota 23. augusta: 6.00 (12.00) finále: Argentína - Nigéria (Peking) SITA, AFP

Slovenská ”21” remizovala s Francúzskom 2:2