Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. decembra 2016

Vo Francúzsku musia v súlade so zákonom odstrániť sochu Panny MárieIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR
Paríž 5. decembra (TASR) - Úrady vo francúzskej obci Publier musia odstrániť sochu Panny Márie v súlade s celoštátnym zákazom náboženských symbolov na verejných priestranstvách. Počas víkendu to oznámil tamojší starosta Gaston Lacroix s tým, že sa mramorovú sochu pokúsi premiestniť na súkromný pozemok.


Inkriminovaná skulptúra stojí pri brehu Ženevského jazera od roku 2011. Súd nariadil tejto obci nachádzajúcej sa vo východnej časti krajiny, aby sochu odstránila do troch mesiacov, informuje spravodajská stanica BBC. Ak sa tak nestane, obec bude dostávať každý deň pokutu vo výške 100 eur.

Socha je predmetom miestnych sporov už niekoľko rokov; dôvodom má byť skutočnosť, že dielo bolo financované z komunálnych zdrojov. Rozhodnutie o odstránení sochy spustilo ostrú kritiku na sociálnych sieťach, kde sa mnohí obyvatelia pýtajú, či nedošlo v tomto prípade k okliešťovaniu slobody prejavu.

Francúzsko má prísne pravidlá ohľadom odluky cirkvi od štátu. V roku 2010 sa stalo prvou európskou krajinou, ktorá zakázala nosenie moslimských šatiek zakrývajúcich tvár na verejných miestach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Staráte sa o svoju pokožku správne? V zime ju ohrozuje mráz aj kúrenie
<< predchádzajúci článok
Prvá aukcia spoločnosti Christie's sa konala pred 250 rokmi

Vo Francúzsku musia v súlade so zákonom odstrániť sochu Panny Márie - diskusné fórum čitateľov