Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy


Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Zo zahraničia

15. marca 2019

Vojna v Sýrii si za osem rokov trvania vyžiadala 370.000 obetíIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Bejrút 15. marca (TASR) - Počas ôsmich rokov vojny v Sýrii prišlo o život viac ako 370.000 ľudí vrátane približne 120.000 civilistov. Informovalo o tom v piatok Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktoré sídli v Británii, ale priamo v Sýrii má sieť svojich informátorov. SOHR vo svojej bilancii uvádza, že medzi obeťami konfliktu v Sýrii je aj vyše 21.000 detí a 13.000 žien.


Občianska vojna v Sýrii sa začala v roku 2011. Prerástli do nej spočiatku pokojné protesty proti vláde prezidenta Bašára Asada a jedinej vládnucej strane Baas, ktoré boli inšpirované obrodným hnutím počas tzv. arabskej jari vo viacerých krajinách okolitého regiónu. Ozbrojené nepokoje v Sýrii sa postupne zmenili na komplexnú vojnu, do ktorej sa zapojili aj džihádistické hnutia a cudzie mocnosti.

SOHR vo svojej bilancii spresňuje, že v bojoch padlo zhruba 125.000 vojakov sýrskej armády a provládnych polovojenských oddielov.

Zahynulo aj 67.000 protivládnych povstalcov vrátane príslušníkov kurdských polovojenských oddielov.

Tábor džihádistov prišiel o 66.000 mužov, medzi ktorými sú aj príslušníci oddielov verných extrémistickej organizácii Islamský štát a aliancie radikálnych islamistických skupín Hajat Tahrír aš-Šám (bývalý Front an-Nusra, napojený na teroristickú sieť al-Káida).

Boje v Sýrii donútili k úteku z domovov milióny ľudí. Tí našli útočisko buď v rámci Sýrie, alebo v zahraničí.

Počas vojny sa objavili správy mimovládnych organizácií o masívnom porušovaní ľudských práv a podozrenia zo spáchania vojnových zločinov napríklad v podobe používania chemických zbraní, mučenia či mimosúdnych popráv.

Spomínaná arabská jar sa začala v decembri 2010 v strednej časti územia Tuniska; tamojšie protesty sa neskôr stali katalyzátorom pre protivládne vzbury v ďalších arabských štátoch - v Egypte, Jemene, Sýrii, Bahrajne, Líbyi, Ománe, Jordánsku či Maroku, uviedla spravodajská stanica BBC.

Väčšina týchto protestov sa sústredila na výzvy ohľadom širších demokratických slobôd a odstránenia korupcie, avšak mnoho arabských demonštrantov sa stretlo s násilím a ostrými vládnymi zásahmi.

Líbya, Jemen a Sýria sú stále zmietané občianskymi konfliktami, ktoré si vyžiadali už státisíce obetí na životoch a sú v nich nefungujúce ústredné vlády. V krajinách, kde aj nastala mocenská zmena, nové vedenia nedokázali nastoliť potrebné reformy a odstrániť politicko-spoločenský chaos, konštatovala BBC.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prezidenti Slovenskej republiky – Michal Kováč, Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič, Andrej Kiska
<< predchádzajúci článok
Ženy v Trenčianskom kraji zarábali v priemere o 278 eur menej ako muži

Vojna v Sýrii si za osem rokov trvania vyžiadala 370.000 obetí - diskusné fórum čitateľov