Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. augusta 2011

Voľbu podpredsedu najvyššieho súdu prerušiliSúdna rada dnes nevolila podpredsedu Najvyššieho súdu SR. Dôvodom bola práceneschopnosť jediného kandidáta na tento post - Igora Burgera. Agentúre SITA to potvrdili Kancelária Súdnej rady ...Zdieľať
volba podpredsedu najvyssieho sudu BRATISLAVA 30. augusta (WEBNOVINY) - Súdna rada dnes nevolila podpredsedu Najvyššieho súdu SR. Dôvodom bola práceneschopnosť jediného kandidáta na tento post - Igora Burgera. Agentúre SITA to potvrdili Kancelária Súdnej rady SR.


Sudca Igor Burger bol donedávna šéfom Krajského súdu v Prešove. Z tohto postu ho v máji odvolala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, podobne ako ďalších štyroch predsedov krajských a deviatich okresných súdov s odôvodnením, že mali najhoršie výsledky.

Šéfka rezortu spravodlivosti sa podľa vlastných slov rozhodovala podľa troch kritérií. Hodnotila výkonnosť súdov, či majú prieťahy v konaniach, kritérium dodržiavania náhodného prideľovania súdnych prípadov a tiež mieru, respektíve stratu dôvery v schopnosť predsedov súdov vykonávať svoju funkciu nezaujato, svedomito a v súlade s etickými štandardami.Odmietla kritiku, že o funkciu pripravila predovšetkým sudcov blízkych predsedovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi. Ten vtedy vyhlásil, že Žitňanská odvolaním predsedov súdov odštartovala politické čistky v súdnictve.

Najvyšší súd nemá podpredsedu od konca mája minulého roka, po tom, ako sa bývalej podpredsedníčke Daniele Švecovej 30. mája 2010 skončilo funkčné obdobie. Súdna rada mala už v niekoľkých kolách voliť podpredsedu NS SR. O post sa v minulosti zaujímal Peter Paluda, známy kritik Harabina, a bývala podpredsedníčka NS SR Daniela Švecová, ktorá istý čas súd aj viedla, kým nebol zvolený predseda. Obaja však svoje kandidatúry stiahli.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa Freša Devínska N. Ves potrebuje policajné oddelenie
<< predchádzajúci článok
ALŽÍRSKO: Kaddáfíovcov sme prijali z humanitárnych dôvodov

Voľbu podpredsedu najvyššieho súdu prerušili - diskusné fórum čitateľov