Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

03. apríla 2007

Výskyt rakoviny stúpa, odborníci vyzývajú žiť zdravšie21. storočie bude podľa odborníkov storočím onkologických ochorení, ktorých počet narastá. Do značnej miery si to však zaviňujeme nezdravým spôsobom života a stravovaním sami, povedal na ...Zdieľať

BRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) - 21. storočie bude podľa odborníkov storočím onkologických ochorení, ktorých počet narastá. Do značnej miery si to však zaviňujeme nezdravým spôsobom života a stravovaním sami, povedal na dnešnej tlačovej besede Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) jeho riaditeľ Ivan Rovný. Onkologické ochorenia podľa Rovného postihujú stále mladšie vekové kategórie, preto sa na celom svete prijímajú opatrenia na zvrátenie tohto nepriaznivého trendu. "Preto by som odporučil venovať sa sebe, zvýšiť pohybovú aktivitu a začať sa správne stravovať," povedal Rovný.

Spomedzi onkologických ochorení sú podľa Rovného na vedúcich priečkach v počte nových prípadov u mužov zhubné nádory pľúc, kolorekta, nemelanómové nádory kože, prostaty, žalúdka. U žien sa najviac vyskytujú zhubné nádory prsníka, nemelanómové nádory kože, kolorekta, tela a krčka maternice, vaječníkov. Rovný pripomenul, že stúpajúci trend počtu onkologických ochorení súvisí aj s predlžovaním strednej dĺžky života a zvýšenou úspešnosťou prevencie kardiovaskulárnych ochorení, na druhej strane najmä vo vyspelých krajinách s tendenciou sedavého spôsobu života a väčšieho množstva stravy s nesprávnym zložením, vyvolávajúcej obezitu.

Podľa Správy o zdravotnom stave obyvateľstva SR za roky 2003-2005 sa u nás od roku 2003 udržiava úmrtnosť pod úrovňou desať úmrtí na tisíc obyvateľov ročne. Medzi príčinami úmrtí dominujú s 54,5 percenta choroby obehovej sústavy, nasledujú nádorové ochorenia s 22,3 percenta, poranenia, otravy a iné vonkajšie príčiny s 5,9 percentami a choroby dýchacej sústavy s 5,4 percenta. Stredná dĺžka života, ktorá vyjadruje zdravotný stav i úroveň zdravotníctva v krajine, sa u nás pomaly zvyšuje - u mužov je aktuálne 70,3 roka, u žien 77,8 roka. Podľa Rovného je to však v rámci Európy len priemer - Slovák sa dožije v priemere o osem rokov menej ako Švéd a Slovenka o päť rokov menej ako Francúzka.

ÚVZ sa aj tento rok podieľa na organizácii druhého ročníka kampane "Vyzvi srdce k pohybu" pri príležitosti Svetového dňa zdravia. Kampaň je súčasťou národného programu zdravia, má celonárodný charakter a jej gestorom je Svetová zdravotnícka organizácia. Cieľom kampane je priviesť dospelú populáciu k zvýšeniu pohybovej aktivity ako nástroja prevencie.

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Balujevskij varoval USA pred útokom na Irán
<< predchádzajúci článok
V 2. polroku 2006 odhalili 1 224 ľudí pracujúcich "načierno"