Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. októbra 2013

Vzácna paleolitická Petřkovická venuša je opäť vystavená verejnostiDo Ostravy sa po dvoch rokoch vrátila vzácna Petřkovická venuša - a opäť bola stredobodom pozornosti, napísal dnes spravodajský server Novinky.cz.Zdieľať
Ostrava 20. októbra (TASR) - Do Ostravy sa po dvoch rokoch vrátila vzácna Petřkovická venuša - a opäť bola stredobodom pozornosti, napísal dnes spravodajský server Novinky.cz.

Petřkovická venuša Foto: g.denik.cz

Pozrieť si artefakt, ktorí našli brnianski archeológovia pred 60 rokmi na ostravskom vrchu Landek, si prišlo niekoľko desiatok ľudí. Medzi prvými ju mohol vidieť primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD).

"Myslím si, že venuša by mala v Ostrave zostať natrvalo," vyjadril svoje želanie Kajnar.

Ostravský magistrát vystavil ani nie päťcentimetrovú sošku z železnej rudy, ktorú vytvoril praveký človek pred 25.000 rokmi, v rámci Dní otvorených dverí. Ide o kultúrnu pamiatku nevyčísliteľnej hodnoty, ktorá zároveň súvisí s dejinami Ostravy a celého regiónu, zdôrazňujú Novinky.cz.

Na rozdiel od Věstonickej venuše je však tá ostravská veľmi štíhla. Celoročne je uschovaná v depozitári Archeologického ústavu ČR v Brne. V Ostrave ju bolo možno vidieť iba v rokoch 2002 a 2009, a naposledy na jediný deň v máji 2011, približujú Noviny.cz.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Justin Timberlake nechce vydať ďalší album až o sedem rokov
<< predchádzajúci článok
Lucie Bílá si Černobílým koncertom získala Bratislavčanov