Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. septembra 2011

WikiLeaks zverejnil archív tajných diplomatických správInternetový projekt WikiLeaks v piatok zverejnil svoj kompletný archív obsahujúcich viac ako štvrť milióna amerických diplomatických depeší. Jeho experti zároveň zabezpečili, aby bola tajná ...Zdieľať
wikileaks LONDÝN 2. septembra (WEBNOVINY) - Internetový projekt WikiLeaks v piatok zverejnil svoj kompletný archív obsahujúcich viac ako štvrť milióna amerických diplomatických depeší. Jeho experti zároveň zabezpečili, aby bola tajná korešpondencia amerických diplomatov ľahko prístupná a dalo sa v nej pohodlne vyhľadávať. WikiLeaks pritom doteraz odmietali publikovať kompletný archív tajných amerických diplomatických správ a to, ktoré depeše sa zverejnia, nechávali na rozhodnutiach partnerských médií. Tie sú však piatkovým rozhodnutím WikiLeaks šokované a sklamané.


Hackeri z WikiLeaks o zverejnení diplomatickej korešpondencie informovali prostredníctvom svojho oficiálneho profilu na sociálnej sieti Twitter. "251 287 diplomatických depeší vo vyhľadávacom formáte," napísali. Tajnú korešpondenciu pritom zverejňovali už od novembra minulého roka, robili tak ale v spolupráci s rôznymi médiami. Tie z bezpečnostných dôvodov vo viacerých prípadoch zamlčiavali mená autorov depeší. Zo zmeny postoja WikiLeaks sú preto zhrození. Washington už dávnejšie varuje, že hackeri svojou činnosťou ohrozujú životy ich diplomatov.

Štyri hlavné partnerské médiá sa od zverejnenia kompletného tajného archívu dištancovali. Ide o britský denník Guardian, americký New York Times, nemecký magazín Der Spiegel a španielske noviny El País. Podľa nich ide výlučne o iniciatívu zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea. "Odsudzujeme rozhodnutie WikiLeaks zverejniť neupravené depeše (amerického) ministerstva zahraničných vecí, ktoré môže ich autorov vystaviť riziku," píše sa v spoločnom stanovisku všetkých štyroch médií.

WikiLeaks mal tajné depeše poskytnúť americký vojak Bradley Manning. Zatkli ho ešte v júni minulého roka predtým, ako mal odcestovať do Iraku. V súčasnosti ho zadržiavajú v americkej vojenskej väznici.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najmladšie mesto Slovenska oslavuje 10 rokov
<< predchádzajúci článok
V Keni našli najstarší sofistikovaný kamenný nástroj

WikiLeaks zverejnil archív tajných diplomatických správ - diskusné fórum čitateľov