Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. septembra 2010

Wilders považuje islamskú kultúru za zaostalúZápadná židovsko-kresťanská kultúra je lepšia ako moslimská, a všetci sa to boja povedať. V rozhovore pre austrálske médiá to v sobotu povedal kontroverzný holandský politik Geert ...Zdieľať
wilders Foto: SITA/AP

HAAG 4. septembra (WEBNOVINY) - Západná židovsko-kresťanská kultúra je lepšia ako moslimská, a všetci sa to boja povedať. V rozhovore pre austrálske médiá to v sobotu povedal kontroverzný holandský politik Geert Wilders. "Naša kultúra, založená na kresťanstve, judaizme a humanizme je lepšia ako zaostalá islamská kultúra, a napriek tomu, že to znie hrubo, je to pravda," vyhlásil politik, ktorý dlhodobo vystupuje proti islamu. Na hrozbu zo strany austrálskeho moslimského duchovného, ktorý vyzval na Wildersove zabitie, holandský politik reagoval s tým, že túto hrozbu berie veľmi vážne. Pod 24-hodinovou policajnou ochranou žije už od roku 2004.

O výzve sťať hlavu Wildersovi, za ktorou stojí austrálsky islamský duchovný Feiz Muhammad, informoval v piatok holandský denník De Telegraaf. Radikálny duchovný pokladá Wildersa za diabla a satana a tvrdí, že každý, kto hovorí o islame ako on, by mal byť popravený sťatím.

Wilders patrí v Európe k najznámejším kritikom islamu, o ktorom tvrdí, že je to fašistické náboženstvo. Okrem iného žiada zákaz islamskej posvätnej knihy a o islame natočil aj kritický film Fitna, v ktorom prirovnáva Korán k Hitlerovej knihe Mein Kampf a prepája výroky z Koránu so zábermi z teroristických útokov. Najnovšie sa Wilders zapojil do kampane proti výstavbe newyorskej mešity neďaleko miesta teroristických útokov z 11. septembra 2001.

Wildersova strana PVV získala 24 poslancov v 150-člennom parlamente a stala sa tak treťou najsilnejšou stranou v Holandsku. Momentálne rokuje o vytvorení koalície s Kresťanskodemokratickou výzvou a liberálnou Ľudovou stranou za slobodu a demokraciu. Posledné prieskumy verejnej mienky ukazujú, že PVV sa stáva najpopulárnejšou stranou v Holandsku. Wildersa čaká čoskoro súdny proces, v ktorom je obvinený zo šírenia rasovej nenávisti.

Feiz Muhammad, ktorý pochádza zo Sydney, je známy svojimi extrémnymi názormi. Vyzýva napríklad na radikalizáciu detí a tvrdí, že ženy, ktoré boli znásilnené, si za to môžu samé.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Viac než 4 500 väzňov vo Venezuele začalo hladovku
<< predchádzajúci článok
Honduras uznal nezávislé Kosovo