Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. januára 2018

Zeman mení taktiku: Začína sa prepierať špina z minulosti DrahošaPrezident ČR Miloš ZemanZdieľať
Prezident ČR Miloš Zeman Foto: TASR/Pavel Neubauer
 
Bratislava/Praha 23. januára (TASR) – Pred druhým kolom prezidentských volieb v Česku Miloš Zeman mení svoju taktiku. Začína sa "prepierať špina" z minulosti jeho protikandidáta Jiřího Drahoša. Výsledok volieb bude veľmi tesný a pre stabilitu českej politiky a spoločnosti neveští nič dobré. V rozhovore pre TASR to uviedol český politológ Jan Květina.


V súčasnosti sa ukazuje, že úradujúci prezident prehodnocuje svoju doterajšiu taktiku, zúčastňuje sa debát a z pozície milého štátnika si snaží nakloniť váhajúcich voličov, myslí si politológ z pražskej Metropolitnej univerzity. "V televíznej diskusii, v ktorej pán Zeman vystúpil sám bez svojho rivala, sa úradujúci prezident napriek svojmu doterajšiemu imidžu štylizoval do roly milého a zmierlivého štátnika, aby tak oslabil kritiku, že ostrú kampaň proti Drahošovi vedie on sám, a presvedčil na svoju stranu umiernených nerozhodnutých voličov," spresnil odborník a doplnil, že "osobnosť Miloša Zemana pravdepodobne vnesie do verejného diskurzu témy, o ktorých jeho protivníci v rámci vzájomných diskusií príliš nehovorili".

Domnieva sa však, že význam debát je preceňovaný. "Od priebehu predvolebných debát si mnohí voliči aj médiá sľubujú, že prinesú určitý prelom podpory jedného či druhého kandidáta. Veľa sa špekuluje o tom, že Miloš Zeman je oproti Jiřímu Drahošovi oveľa skúsenejší a vycibrenejší rétor, ktorý svojho soka zaženie do kúta, či naopak o tom, že Zemanov zdravotný stav v priamom prenose môže priniesť šok pre jeho prípadného voliča. Ja si však nemyslím, že by niektorá z debát dopadla tak, že by bolo možné označiť niekoho za 'víťaza' alebo 'porazeného'."

Politológ sa vyjadril aj k mediálnej kampani okolo kandidátov na post prezidenta. "Česko momentálne rieši kauzu so zavádzajúcim textom prozemanovskej inzercie, ktorý hlása: Stop imigrantom a Drahošovi. Táto krajina je naša! Slogan totiž presne zapadá do čiernobieleho a vyhroteného vykresľovania sveta, ktoré je veľmi často vyčítané práve prezidentovi Zemanovi. Ten podľa svojich odporcov rozdeľuje českú spoločnosť na 'múdrych' a 'hlupákov', respektíve hrdých vlastencov a tzv. vítačov, teda tých, ktorí sa razantne nevymedzujú voči migrantom a európskym kvótam," vysvetlil Květina s zdôraznil, že text sloganu je veľmi nepresný.

"Profesor Drahoš sa voči kvótam na prerozdeľovanie migrantov opakovane vyjadril kriticky, takže akákoľvek interpretácia druhého kola ako zrážky medzi odporcom a zástancom migrácie je nesprávna. Celá táto kauza pritom zapadá do atmosféry vrcholiacej kampane, keď sa na sociálnych sieťach začína 'prepierať špina' z minulosti Zemanovho protikandidáta - hoci profesor Drahoš opakovane predkladal svoje lustračné osvedčenie, je aj naďalej obviňovaný z údajnej a nikdy nepotvrdenej spolupráce s ŠTB," objasnil Květina.

Všíma si aj zaujímavú taktiku Drahošových podporovateľov. "Založili webovú stránku, na ktorej veľmi rýchlo odhaľujú a odmietajú všetky falošné obvinenia. Drahošovi priaznivci zároveň zámerne zaplavujú sociálne siete sériou úplne vymyslených, absurdných a komických obvinení práve na adresu pána Drahoša, aby prípadné kompromitujúce materiály zo zemanovského tábora nezískali toľko pozornosti," spresnil.

Pred druhým kolom prezidentských volieb je podľa politológa česká spoločnosť výrazne rozpoltená. Ukazuje sa to najmä v rozdielnom chápaní úlohy prezidenta. To je podľa politológa v krajine prítomné už od prvej priamej voľby prezidenta v roku 2013. "Už vtedy sa potvrdil výrazný trend určitého masarykovského a havlovského dedičstva, ktorý poukazuje na to, že väčšina českej spoločnosti nespája prezidentský úrad s ideálom skôr symbolického a ceremoniálne 'prvého úradníka', ktorého úlohou je reprezentovať českú štátnosť, ale naopak s víziou veľmi silného a politicky výrazného aktéra," vysvetlil Květina.

"Podľa súčasných prieskumov bude navyše výsledok druhého kola veľmi tesný, čo pre stabilitu českej politiky a spoločnosti neveští nič dobré," uzavrel Květina a zdôraznil že, jasným potvrdením tohto faktu sú napríklad prezidentské voľby v USA či brexit.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
EP bude sledovať kauzu skládky toxických odpadov vo Vrakuni
<< predchádzajúci článok
Ministerstvo financií neuvažuje nad zavedením dane na plasty

Zeman mení taktiku: Začína sa prepierať špina z minulosti Drahoša - diskusné fórum čitateľov