Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

09. októbra 2007

Žilina žije tento týždeň literatúrouŽilina žije tento týždeň literatúrou, v meste sa do nedele koná Žilinský literárny festival. "Som potešený skutočnosťou, že sa festival tento rok dostáva viac do ulíc a že Mesto Žilina je ...Zdieľať

ŽILINA 9. októbra (WEBNOVINY) - Žilina žije tento týždeň literatúrou, v meste sa do nedele koná Žilinský literárny festival. "Som potešený skutočnosťou, že sa festival tento rok dostáva viac do ulíc a že Mesto Žilina je prvýkrát spoluorganizátorom tohto podujatia," konštatoval Vladimír Michal z kníhkupectva Artforum, ktoré je jedným z hlavných organizátorov festivalu. Ako ďalej dodal, dúfa, že sa aj takýmto spôsobom rozšíria rady čitateľov a viacerí pochopia, že čítanie je dobrodružstvom mysle.

Žilinský primátor Ivan Harman nazval festival žiariacim slnkom na kultúrnej mape mesta. Program štvrtého ročníka festivalu sa skladá z jednotlivých monotematicky ladených dní. Odštartoval pondelkovou besedou v priestoroch žilinskej radnice, na ktorej sa prezentovala trojica stredoeurópskych spisovateľov: Pál Závada (Maďarsko), Jan Balabán (Česká republika) a Pavol Rankov (Slovensko). Na festivale sa predstavia aj ďalší známi spisovatelia, novinári a umelci: Ivan Štrpka, Dušan Mitana, The Plastic People of The Universe, Márius Kopcsay, Daniela Kapitáňová, Silvester Lavrík, Karol D. Horváth, Braňo Jobus, Štefan Hríb, Andrej Bán, Martin Huba, Dušan Jamrich, Eva Krížiková či Juraj Raýman. Súčasťou festivalu sú viaceré sprievodné akcie - besedy so spisovateľmi na školách, novinárske a výtvarné workshopy, literárny campus či básne v MHD. "Je dobré, že do kontaktu s festivalom sa dostane väčšina Žilinčanov, či už niekde priamo na akcii alebo na ulici a v prostriedkoch MHD, kde sú básne vystavené a kde sa poézia aj naživo recituje,“ doplnil Harman.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mauzóleum Andreja Hlinku otvorili pre verejnosť
<< predchádzajúci článok
Šéfredaktor STV bude mať namiesto jedného dvoch zástupcov

Žilina žije tento týždeň literatúrou - diskusné fórum čitateľov