07. novembra 2009

Zuzulová si užívala hymnu, teší ju aj prémia 15-tisíc eur

Veronika Zuzulová brala premiérový halový európsky šampionát v slalome vo francúzskom Amnéville ako vhodnú príležitosť otestovať si formu pred začiatkom olympijskej sezóny. Test v náročných ...

AMNÉVILLE 7. novembra (WEBNOVINY) - Veronika Zuzulová brala premiérový halový európsky šampionát v slalome vo francúzskom Amnéville ako vhodnú príležitosť otestovať si formu pred začiatkom olympijskej sezóny. Test v náročných podmienkach s umelým snehom a na ľadovom podklade zvládla na jednotku s hviezdičkou. Stala sa vôbec prvou majsterkou Európy v k. o. slalome, keď v štyroch finálových jazdách postupne od osemfinále nedala v časovej konfrontácii šancu ani jednej zo svojich súperiek, domácim Francúzkam. V osemfinále to bola Anne-Sophie Barthetová, vo štvrťfinále najvyššie nasadená Sandrine Aubertová, v semifinále Marion Pellessierová a napokon vo finále Nastasia Noensová.

"Mám naozaj pocit, že som bola najlepšia. Hrali mi slovenskú hymnu, aj atmosféra na pretekoch bola veľmi dobrá. Navyše, dostala som asi najťažšie súperky, ktoré som mohla mať a musela som bojovať až do konca. Myslím si, že som si tú zlatú medailu zaslúžila. A najmä po nevydarenej sezóne mi tento úspech psychicky veľmi pomôže," uviedla v rozhovore z Amnéville spokojná Veronika Zuzulová.

Z pohľadu európskeho lyžovania sa historické podujatie v Amnéville odohralo pod hlavičkou novozaloženej Európskej lyžiarskej federácie (ESF) za účasti silných alpských krajín Rakúska, Talianska, Švajčiarska a domáceho Francúzska. Na druhej strane práve v ženskom slalome chýbali viaceré popredné pretekárky vrátane obhajkyne malého glóbusu z tejto disciplíny vo Svetovom pohári Nemky Marie Rieschovej, Češky Šárky Záhrobskej či Fínky Tanje Poutiainenovej. Zuzulová sa však ako favoritka k. o. slalomu v Amnéville necítila.

"Určite nie, veď podľa vyjazdených bodov z minulej sezóny som bola až ôsma nasadená. Zaujímavé však je, že z nasadených favoritiek sa ani jedna nepriblížila k finále. Možno to bolo aj tým, že podmienky boli veľmi náročné," komentovala Zuzulová a svoje slová vzápätí rozmenila na drobnejšie: "Nebolo to vôbec ľahké, skôr stresujúce. Vstávali sme už o piatej. Ráno som absolvovala len jedno kvalifikačné kolo a potom som už išla na finálovú časť. Jazdy nasledovali za sebou strašne rýchlo. Bolo treba stále pripravovať lyže, lebo podklad bol čistý ľad a potom sa presunúť späť na štart. Navyše na to, že sa jazdilo v hale, boli preteky veľmi dlhé, jazdilo sa takmer 40 sekúnd."

Tretia najlepšia slalomárka Svetového pohára zo sezóny 2007/2008 v dobrej nálade ešte uviedla, že z tohto víťazstva má rovnakú radosť ako zo všetkých svojich doterajších úspechov. A to bola vo Svetovom pohári už osemkrát na stupňoch víťazov, len na tom najvyššom zatiaľ nie. Predsa len však podotkla, že u ľudí na Slovensku úspech z vrcholných svetových či európskych podujatí inak rezonuje ako dobré výsledky v pretekoch Svetového pohára. "Ľudia si to viac vážia, keď príde úspech na olympijských hrách, majstrovstvách sveta alebo Európy," dodala Zuzulová..

Elitná slovenská slalomárka mala pôvodne za svoj triumf na severe Francúzska zinkasovať peknú prémiu 10 000 eur. Napokon sa však môže tešiť ešte z o tretinu vyššej čiastky. V semifinálovej jazde totiž dosiahla vôbec najrýchlejší čas dňa (36,79) v ženskej časti pretekov a za to jej pripadol špeciálny bonus 5000 eur. "Prémia 15 000 eur je určite pekná a zlatá medaila zasa zostane veľkou spomienkou," uzavrela s dobrým pocitom V. Zuzulová.