12. januára 2014

Zvolen zdolal Banskú Bystricu, Nitra vyhrala v Košiciach

Na snímke vľavo hráč Košíc Peter Sojčík, vpravo padá hráč Nitry Michal Novák v 39. kole hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HK Nitra v Košiciach 12. januára 2014. Foto: TASR/František Iván
Košice 12. januára (TASR) - Obidve družstvá začali s pozornou defenzívou a vyrážali do rýchlych protiútokov. Prvá šancu si vypracovali "oceliari" v oslabení, keď sa v 3. minúte za chrbát hosťujúcej obrany dostal Spilar, no zoči-voči Kristanovi neuspel. O štyri minúty neskôr na opačnej strane otvorili skóre duelu po chybe Hyláka Bajtek - 0:1. Aj v nasledujúcom priebehu sa obraz hry nezmenil, hráči oboch tímov dobre korčuľovali, dohrávali súboje a hrozili po brejkoch. V 11. minúte napriahol v presilovej hre o jedného hráča domáci obranca Klouček, stav sa však nezmenil. Šance sa striedali na oboch stranách, najväčšiu z nich mal dve minúty pred koncom úvodnej dvadsaťminútovky Jenčík, s jeho únikom v oslabení si poradil pozorný Kristan.

V aktívnej hre pokračovali protagonisti oboch družstiev i na začiatku druhej tretiny. V 24. minúte sa ocitol v dobrej streleckej pozícii Ručkay, Hylák podržal svoj tím. O päť minút neskôr sa v brejkovej situácii dvoch proti jednému ocitli Gmitter s Hrnkom a druhý menovaný po milimetrovej prihrávke prekonal nitrianskeho gólmana - 1:1. Hostia odpovedali v 32. minúte po premenenom trestnom strieľaní Lukáša Nováka, ktorého pri úniku v oslabení nedovolene atakoval Klouček - 1:2. Na opačnej strane sa v 38. minúte po skončení svojho trestu dostal k puku na útočnej modrej čiare Cebák, no Kristan sa ani po tretíkrát v zápase nenechal zaskočiť.

Vstup do tretieho dejstva vyšiel ideálne hosťom, ktorí sa v 42. po zmätkoch pred domácou bránkou dostali do dvojgólového vedenia. Gól zaznamenal do odkrytej bránky Segľa - 1:3. O minútu neskôr vyhnal Hyláka z bránky strelou do pravého horného rohu König - 1:4. Vzápätí aktívni hostia napálili konštrukciu košickej bránky, no v 48. minúte inkasovali z hokejky Kloučeka, ktorý zužitkoval presilovku 5 proti 3 - 2:4. O osude stretnutia rozhodol v 53. minúte gólom v oslabení Tománek, ktorý v úniku namieril pomedzi Riečického betóny - 2:5. V závere mohol prikrášliť víťazstvo hostí Lelkeš, trafil iba konštrukciu košickej bránky.
HC Košice - HK Nitra 2:5 (0:1, 1:1, 1:3)
29. Hrnka, 48. Klouček - 7. Bajtek, 32. L. Novák (tr. str.), 42. Segľa, 43. König, 53. Tománek. Rozhodovali: Romaško (Rus.), Kubuš - M. Korba, Rovenský, vylúčení: 6:7, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, striedanie: 43. Riečický namiesto Hyláka, 5325 divákov

Hlasy po zápase
Anton Tomko, tréner HC Košice:
"Z našej strany to bol nešťastný zápas. Videli sme, že Nitra prišla brániť stredné pásmo a čakal na naše chyby. Súperovi to vyšlo do bodky a vyškolil nás v efektivite pri zakončení. Nevyužili sme vyložené šance a šťastena sa otočila na druhú stranu. Stretnutie bolo o tom, že Nitra využila maximum zo svojich príležitostí. Chceli sme hrať ofenzívne a otočiť vývoj, no nevyšlo nám to a pykali sme za každú chybu."
Karol Kolečáni, asistent trénera HK Nitra: "V Košiciach sa nevyhráva ľahko, preto sme veľmi spokojný s výsledkom. Základom víťazstva bol spoľahlivý výkon Kristana, ktorý napravil naše chyby. Tých nebolo málo, chytil asi štyri samostatné nájazdy. Prvá tretina nebol z našej strany oslnivá a skórovali sme po jedinej šanci. V druhej sme hru vyrovnali a paradoxne, keď sme sa dostávali do pohody, tak sme inkasovali po chybe na modrej čiare. Napokon sa nám to podarilo otočiť a streliť ďalšie góly."

Zvolen doma zvíťazil nad Banskou Bystricou

Zvolen 12. januára (TASR) - Hostia si pred zápasom vyslúžili lepšiu hraciu kartu, doslova tromfovú, keď v novom roku si užili trikrát víťazstvá na rozdiel od súpera. Zvolenčania kráčali od prehry k prehre, po Silvestri až štyrikrát, o to viac túžili v pohronskom derby pokoriť 'baranov'. Trvalo presne 30 sekúnd a prvýkrát rozvlnili sieť, medzi obrancami sa presadil nekompromisnou strelou pod žŕdku Michal Chovan a potrestal tak aj dosť ľahkovážne striedanie hostí. Na vyrovnanie sa čakalo až do 17. min, po vhadzovaní sa puk od Hudeca dostal k Whiteovi, Američan obkrúžil bránku a šikovne zasunul puk popri žŕdke za chrbát Šimka.

V druhej tretine strieľali góly len domáci, v 25. min svoj prvý extraligový po troch rokoch účinkovania v najvyššej súťaži vykúzlil prudkou strelou obranca Ťavoda a keď v 38. min Brabenec lišiacky po obstreľovaní bránky našiel medzeru medzi húfom tiel, naladil Zvolenčanov na trojbodový záber. V čerstvej histórii derby zápasov uviazli v pamäti predchádzajúce dva v prospech Zvolenčanov s pozoruhodným skóre 8:0 a 6:1. Oba debakle zapríčinili, že sa o potencii 'baranov' začalo vtipkovať a aj v tomto zápase nepresvedčili. Síce častejšie strieľali, vynútili si tlak, aj nohy mali ľahšie a často vyhrávali osobné súboje, šance spaľovali tak intenzívne, že zo zápasom od začiatku hazardovali.

Postupne pohoreli Bendík, White, Handlovský tesne pred prvou prestávkou, potom opäť až dvakrát Gašpar, Lunter, Lamper a aj Konečný v 34. min, keď zblízka trafil len lapačku Šimka. Domáci využívali príležitosti efektívnejšie a vedomí si náskoku, v tretej tretine vsadili hlavne na pozornú obranu. Pri žŕdke Whita v 44. min mali v oslabení aj kus šťastia, ubránili sa aj dvom presilovkám súpera, v 52. i 55. min mal dvakrát na hokejke kontaktný gól Konečný, a to všetko sa podpísalo pod ich ťažko vybojované víťazstvo, ktoré okorenil ešte v 56. min v presilovke P. Zuzin.
HKM Zvolen - HC'05 B. Bystrica 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
1. Michal Chovan, 25. Ťavoda, 38. Brabenec, 56. P. Zuzin - 17. White. Rozhodcovia Jonák, J. Konc - Holienka, M. Valach, vylúčení 5:2, presilovky 1:0, v oslabení 0:0, 3140 divákov.

Poprad vyhral nad Martinom

Poprad 12. januára (TASR) - Pod Tatrami sa od úvodu viac bojovalo ako hralo. Kombinácia viazla na oboch stranách a v úvodnej tretine tak diváci sledovali len nezáživnú hru bez väčších šancí. Brankári mali roboty najmä pri nerovnovážnom počte hráčov na ľade. V prvej presilovke Sýkora nastrelil tyč, vzápäti Lapšanský namiesto strely v dobrej príležitosti prihrával. Skóre však "kamzíci" otvorili práve týmto útokom v ďalšej presilovke, úspešným strelcom bol Lapšanský. Martin odpovedal o 4 min Važanom a do kabín šli tímy za vyrovnaného stavu.

V druhej časti pokračoval menej záživný hokej. Misky váh sa výraznejšie prehupli na stranu domácich keď vynikajúci v prečíslení pred brankárom Čechom zakombinovali Brejčák s Drábekom a druhý menovaný poslal Podtatrancov do vedenia. Martin mohol v presilovke v závere prostrednej časti streliť kontaktný gól, avšak namiesto zdramatizovania si zápas skazil. Najskôr v oslabení unikol Štals a Lapšanský presnou strelou ponad betón zvýšil na 3:1, aby ten istý hráč krátko po skončení oslabenia z dorážky skompletizoval svoj hetrik – 4:1.

Dlho sa zdalo, že MHC už s výsledkom nedokáže nič urobiť. Poprad hral svoj zápasový štandard a súpera nepúšťal k šanciam. Až v 49. minúte zaskočil Markovič Sidora strelou spoza obrancu a bolo 4:2. Vzápätí mal Mountfield k dispozícii dve presilovky, ani jednu však nedokázal zužitkovať. V závere sa hostia hotovali znížiť, presne 4 minúty pred koncom však úderom do hlavy zbytočne oplácal Drábekov predošlý zákrok a poslal svoj tím do štyroch. Hostia skúsili v závere ešte hru bez brankára a Matejka 21 sekúnd pred treťou sirénou vykresal tretím gólom iskierku nádeje, no vyrovnať hostia už nestihli.
HK Poprad - MHC Mountfield Martin 4:3 (1:1, 3:0, 0:2)
10., 37., 39. Lapšanský, 30. Drábek - 13. Važan, 49. Markovič, 60. Matejka. Rozhodovali: Lokšík - Gavalier, Smrek, vylúčení: 7:3, navyše: Suchý - Smrek obaja 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0, 1283 divákov