Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. mája 2011

Agentúra Fitch zhoršila výhľad Japonska na negatívnyMedzinárodná ratingová agentúra Fitch v piatok zhoršila výhľad Japonska zo stabilného na negatívny. Dlhodobý emisný rating (IDR) krajiny v cudzej mene agentúra potvrdila na úrovni AA. ...Zdieľať
japonsko tokio Foto: SITA/APBRATISLAVA 27. mája (WEBNOVINY) - Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v piatok zhoršila výhľad Japonska zo stabilného na negatívny. Dlhodobý emisný rating (IDR) krajiny v cudzej mene agentúra potvrdila na úrovni AA. Dlhodobý a krátkodobý emisný rating v domáce mene agentúra ponechala na stupni AA-, resp. F1+. Stropný rating Japonska zostáva na úrovni AAA. "Úverová dôveryhodnosť Japonska je pod tlakom vzhľadom na rastúcu zadlženosť vlády. Krajina potrebuje jasnejšiu stratégia fiškálnej konsolidácie, aby posilnila udržateľnosť verejných financií vo vzťahu k nepriaznivým štrukturálnym trendom vyplývajúcim zo starnutia populácie," uviedla agentúra vo vyhlásení.


Hrubý verejný dlh Japonska ku koncu roka 2010 dosahoval 210 % HDP, čo je najvyššia úroveň dlhu spomedzi krajín, ktorým agentúra Fitch prideľuje ratingy. Z pohľadu čistého dlhu je pozícia krajiny menej kritická, a to vďaka vďaka devízovým rezervám, ktoré boli v závere minulého roka s objemom viac ako 1 bilión USD druhé najvyššie na svete. Úroveň čistého dlhu sa však podľa agentúry oproti koncu roka 2007, po ktorom nastúpila globálna kríza a recesia, v závere roku 2012 zvýši o 56 percentuálnych bodov. Podľa agentúry Fitch je očakávaný rast miery zadlženia tretí najvyšší z hodnotených krajín po Írsku a Islande, čo sú štáty, ktoré prekonali systémovú krízu bankovníctva.

Ratingy Japonska posilňuje prístup k financovaniu prostredníctvom rozsiahlych úspor v súkromnom sektore a skutočnosť, že veľkú časť dlhu zodpovedajúcu približne 50 % celkového objemu štátnych dlhopisov spravuje širší verejný sektor krajiny: Agentúra však pripomína, že úspory japonských domácností od začiatku 90. rokov klesajú, čo je pravdepodobne dôsledok štrukturálneho trendu súvisiaceho so starnutím populácie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lech Walesa dal Obamovi košom
<< predchádzajúci článok
Španielskych demonštrantov rozohnali obuškami a streľbou

Agentúra Fitch zhoršila výhľad Japonska na negatívny - diskusné fórum čitateľov