Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. mája 2011

Zlieváreň SEZ Krompachy očakáva stagnáciu až pokles výrobySpoločnosť Zlieváreň SEZ Krompachy, a.s., ktorá vyrába odliatky zo sivej liatiny, očakáva v najbližších mesiacoch stagnáciu až pokles výroby. Dôvodom je nárast cien ...Zdieľať
zlievaren krompachy Foto: zlievarensez.dvp.skBRATISLAVA 27. mája (WEBNOVINY) - Spoločnosť Zlieváreň SEZ Krompachy, a.s., ktorá vyrába odliatky zo sivej liatiny, očakáva v najbližších mesiacoch stagnáciu až pokles výroby. Dôvodom je nárast cien zlievarenských surovín. “Pretrvávajúcim javom brzdiacim nárast výroby odliatkov sú vysoké ceny základných zlievarenských surovín, ktoré v porovnaní s prvým štvrťrokom minulého roka narástli o 25 až 45 %,“ informovala spoločnosť.


Po premietnutí týchto zvýšených nákladov do cien odliatkov sa podľa firmy mnohé odliatky stali nekonkurenčné. Konečné ceny výrobkov negatívne ovplyvnil aj nárast cien pohonných látok, keďže približne 85 % vyrobených odliatkov firma exportuje do Talianska, Rakúska, Nemecka, Fínska, Švajčiarska, Česka, Belgicka a do Švédska. “Aktuálna situácia v spoločnosti je však stabilizovaná a uspokojivá,“ konštatovalo predstavenstvo spoločnosti vo svojom vyhlásení.

Spoločnosť plánuje v tomto roku tržby na úrovni 7,2 mil. eur. Podľa údajov zverejnených vo výročnej správe, firma chce vyrobiť v tomto roku 6 500 ton odliatkov. Podnik dosiahol v minulom roku tržby z predaja vlastných výrobkov a služieb vo výške 6,109 mil. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o vyše 26 %. Firma zaznamenala vlani čistý zisk v objeme takmer 22 tisíc eur, pričom rok predtým dosiahla čistý zisk na úrovni 9 tisíc eur. V minulom roku predal podnik odliatky v hmotnosti vyše 5 700 ton.

Akciová spoločnosť Zlieváreň SEZ Krompachy vznikla v roku 1992 v procese privatizácie z majetku štátneho podniku SEZ Krompachy. Firma podniká v oblasti vývoja, výroby a predaja výrobkov strojárenskej metalurgie, výroby a opráv modelových zariadení, výroby a predaja výrobkov z dreva a v oblasti nakladania s odpadmi. Nosným výrobným programom je výroba a predaj odliatkov zo sivej liatiny a výroba modelových zariadení. Podnik vlani zamestnával v priemere 108 pracovníkov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Španielskych demonštrantov rozohnali obuškami a streľbou
<< predchádzajúci článok
Žena pád z piateho poschodia neprežila

Zlieváreň SEZ Krompachy očakáva stagnáciu až pokles výroby - diskusné fórum čitateľov