Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. júla 2009

Aj notári a advokáti budú zodpovedať za podvodyPrezident Ivan Gašparovič podpísal novelu Notárskeho poriadku, podľa ktorej notári a advokáti budú od septembra zodpovedať za podvody pri predajoch nehnuteľností. Podľa novely osoba, ktorá neplatne ...Zdieľať
BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) - Prezident Ivan Gašparovič podpísal novelu Notárskeho poriadku, podľa ktorej notári a advokáti budú od septembra zodpovedať za podvody pri predajoch nehnuteľností. Podľa novely osoba, ktorá neplatne kúpi nehnuteľnosť, bude mať možnosť získať späť svoje peniaze cez inštitút náhrady škody, ak si vybrala notára alebo advokáta na spísanie zmluvy o prevode nehnuteľnosti a pochybil práve notár alebo advokát. Splnomocnenie pre zástupcu majiteľa pri prevode nehnuteľnosti nemusí byť vyhotovené vo forme notárskej zápisnice. Splnomocnenia tak môžu vydávať aj advokáti.


Kancelária prezidenta SR ďalej informovala, že prezident podpísal aj novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a poslaneckú novelu zákona o energetike, s ktorou v parlamente uspel Smer-SD. Ficova strana cez ňu presadila, že držitelia povolení na podnikanie v energetike od septembra nebudú mať povinnosť oznamovať vlastníkom, že im vstúpia na pozemky, cez ktoré pôjdu elektrické vedenia, zariadenia prenosovej a distribučnej siete. Energetici môžu zaťažovať súkromné nehnuteľnosti vecnými bremenami, ktoré sa zaznamenajú do katastra nehnuteľností. Vlastníci nehnuteľností majú mať za zriadenie vecného bremena nárok na primeranú jednorazovú náhradu. Tá má byť poskytovaná len za výmeru, na ktorej je vlastník obmedzovaný. Ak sa držiteľ povolenia a vlastník nedohodnú na náhrade, určí sa znaleckým posudkom.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
UPC uvádza digitálnu TV aj v Pezinku a Nových Zámkoch
<< predchádzajúci článok
Bývalý šéf SkyEurope bude riadiť aerolinky Air Arabia

Aj notári a advokáti budú zodpovedať za podvody - diskusné fórum čitateľov