Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. mája 2009

Akciové trhy v Európe a Japonsku vzrástliEurópsky akciový trh v utorok vzrástol na vyše štvormesačné maximum vzhľadom na optimizmus, že finančný sektor sa zotavuje. Posilňovanie však brzdila správa o tom, že počet začatých stavieb domov ...Zdieľať
BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) - Európsky akciový trh v utorok vzrástol na vyše štvormesačné maximum vzhľadom na optimizmus, že finančný sektor sa zotavuje. Posilňovanie však brzdila správa o tom, že počet začatých stavieb domov v USA klesol na rekordné minimum. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 posilnil o 1,4 % na 872,09 bodu. Od 9. marca tohto roka, kedy bol na historickom minime, index posilnil už o 35,1 bodu. V utorok posilňoval najmä vďaka akciám bánk. BNP Paribas, Deutsche Bank, HSBC, Banco Santander, Societe Generale UniCredit vzrástli od 3,5 do 6,4 %. Bank of Ireland poskočila až o 22,2 % po tom, ako oznámila, že posilní svoju kapitálovú pozíciu vyplatením záväzkov. Royal Bank of Scotland posilnila o 4,4 % a Lloyds o 2,4 %. Rástli aj akcie poisťovní. Zürich Financial si pripísala 3,8 % a Axa 4,2 %. Ťažobným firmám pomohol rast cien kovov. BHP Billiton, Anglo American, Antofagasta, Rio Tinto a Xstrata si pripísali 3,2 % až 7,5 %. Opačne sa vyvíjala cena akcií firmy Vodafone, ktorá je podľa príjmov najväčším mobilným operátorom na svete. Jej akcie oslabili o 4 % po tom, ako uviedla, že nepredpokladá rast zisku. Akcie britského obchodné reťazca Marks & Spencer klesli o 8,1 %, keď oznámil pokles zisku o 40 %.


Akcie amerických finančných podnikov v utorok oslabili vzhľadom na informácie o poklese počtu začatých nových stavieb domov v USA. To priemyselnému indexu Dow Jones ubralo 0,34 % a klesol tak na 8 474,85 bodu. Akcie American Express spadli o 5,1 %, Capital One Financial o 4,5 % a PMorgan Chase & Co o 3,9 %. Technologický index Nasdaq mierne posilnil. Akcie firmy Hewlett Packard síce klesli o 3,9 %, ale vzrástli akcie Apple Inc o 0,6 %. Nasdaq si tak dokázal pripísať 0,13 % a vzrástol na 1 734, 54 bodu. Index Standard & Poor's 500 však stratil 0,17 % a klesol na 908,13 bodu.

Japonský akciový trh v stredu posilnil. Hlavný tokijský index Nikkei vzrástol o 0,6 % na 9 344,64 bodu, čím rozšíril prírastok o 2,8 % z predchádzajúceho dňa. Širší Topix si pripísal 0,7 % a vzrástol na 886,30 bodu. Hrubý domáci produkt (HDP) Japonska sa v 1. štvrťroku zmenšil o rekordné 4 %, ale bolo to menej, ako očakávali analytici, ktorí rátali s poklesom o 4,2 %. Údaje o vývoji HDP na trh nezapôsobili nepriaznivo. Akcie automobilky Nissan Motor Co poskočili o 5 % po tom, ako oznámila, že objednávky jej áut na domácom trhu v máji zatiaľ medziročne vzrástli o 30 %. Pomohli tomu nové vládne stimuly pre automobily s nižšími emisiami. Japonsko minulý mesiac znížilo dane pre ekologickejšie vozidlá, pričom automobilový priemysel očakáva, že vďaka tomuto kroku sa v účtovnom roku, ktorý sa skončí v marci 2010, predá o 310 tisíc áut viac. Mierne silnejší jen však negatívne pôsobil na akcie exportérov, napríklad aj na akcie automobiliek Honda Motor Co a Toyota Motor Corp a na akcie firmy Kyocera Corp.

SITA_Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ešte viac priestoru pre zábavu a nakupovanie v Centro Nitra
<< predchádzajúci článok
Harabin bude kandidovať na predsedu NS SR

Akciové trhy v Európe a Japonsku vzrástli - diskusné fórum čitateľov