Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

01. februára 2022

Aké typy masáži si môžete urobiť doma a čo všetko na to budete potrebovať?Možno nie vždy máte čas dostať sa k masérovi a medzi masážami potrebujete len trochu úľavy. Týchto päť techník vám pomôže relaxovať doma alebo v práci, zmierniť stres a napätie. Každý deň sa budete cítiť uvoľnene a pohodlne.Zdieľať
Aké typy masáži si môžete urobiť doma a čo všetko na to budete potrebovať?

Ak máte pocit napätia alebo bolesti, masáž vám môže pomôcť cítiť sa lepšie. Existuje niekoľko druhov masáží, ktoré sa zameriavajú na rôzne časti tela. Masáž by mohol byť spôsob, ako sa cítiť lepšie fyzicky, mentálne a emocionálne. Experimentujte s rôznymi typmi masáží aj doma. Partner, alebo rodina hádam budú asistovať alebo si objednajte nejaké masážne pomôcky.

1) Masáž tváre

Denný stres sa často odráža na tvári. Príliš veľa napätia môže spôsobiť bolesti hlavy. Skúste robiť kruhové pohyby pozdĺž línie čeľuste. Môžete pracovať palcami alebo prostredníkmi. Do kože sa dostáva viac krvi a odplavujú sa toxíny.

2) Masáž rúk

Celodenná práca za počítačom môže spôsobiť únavu vašich predlaktí a rúk. Doprajte pažiam a rukám rýchle prebudenie pomocou tejto techniky. Položte predlaktie dlaňou nahor na stôl. Dlaňou druhej ruky zatlačte pozdĺž predlaktia až po končeky prstov a potom kĺzajte nahor po palcoch. Keď to urobíte niekoľkokrát na jednej ruke, prejdite na druhú. Vychutnajte si uvoľnenie.

Masáž rúk

3) Pokožka hlavy

Ďalším spôsobom, ako zmierniť bolesti hlavy či napätie v hlave a tvári, je masáž pokožky hlavy. Jednoducho položte končeky prstov na pokožku na spodku hlavy. Jemnými krúživými pohybmi pracujte smerom nahor po hlave. Po dosiahnutí temena sa vráťte späť nadol.

4) Masáž nôh

Na vykonanie vlastnej masáže doma nepotrebujete žiadne luxusné vybavenie. Použitím obyčajnej tenisovej loptičky vyviniete tlak, ktorý potrebujete pre účinnú masáž. Môžete si tiež nohy masírovať navzájom s partnerom alebo deťmi. Stláčaním a trením istých bodov vzniká jednoduchá reflexná masáž chodidiel.

5) Krk

Keď ste zohnutí nad prácou alebo ste v strese, môžete cítiť v krku napätie. Pomocou ukazováka a prostredníka vyvíjajte tlak krúživými pohybmi. Začnite na spodnej časti krku a postupujte až po miesto, kde sa pokožka hlavy stretáva s krkom. Opakujte tento pohyb  tak dlho, ako potrebujete, aby ste uvoľnili stuhnuté miesta a uvoľnili svaly.

Masáž chrbta

Samozrejme, náš chrbát často trpí najviac a je ťažké naň dosiahnuť. Ak máte niekoho v domácnosti, kto by vás masíroval,  môžete si dožičiť vytúžené uvoľnenie.  Ak nie, v ponuke sú masážne prístroje, ktoré sú vždy pripravené dopriať vám trochu masáže.

Kedy nie je vhodná masáž?

Sú chvíle, kedy sa masáž neodporúča:  horúčka, zápal v dôsledku zranenia, vysoký krvný tlak, infekčné ochorenie, kožné ochorenia, aktívny herpes, kŕčové žily, hernia, rakovina kože alebo všetky ostatné druhy rakoviny. Ak máte nejaké obavy, porozprávajte sa so svojím terapeutom.

Kedy nie je vhodná masáž?

Aké sú kritériá výberu pri kúpe masážneho stola?

Ak sa rozhodnete pre profesionálnejší prístup, je vhodné si zaobstarať masážny stôl.

 Vezmite do úvahy niekoľko kritérií:

  • Elektrický alebo skladací stôl: elektrické masážne stoly umožňujú nastavenie výšky stola, sklonu operadla, ktoré sa ovláda cez ručný, nožný, rámový ovládací panel alebo tlačidlo na lehátku.
  • Hrúbka čalúnenia alebo polstrovania: pohodlie by malo byť prioritou pri kúpe masážneho stola. O životnosti masážneho stola rozhodne aj kvalita a hrúbka čalúnenia. 
  • Výber materiálu: koža je najobľúbenejší materiál – avšak vzhľadom na cenu je zriedkavejší. Imitácia kože tiež urobí svoje a je cenovo dostupnejšia. Ľahko sa čistí a dlho vydrží, plus je príjemná na dotyk.
  • Mobilita: hmotnosť masážneho stola a jeho ľahkosť prepravy sú rozhodujúce faktory. Pri elektrickom stole je toto málo dôležitý faktor. Skladacie masážne stoly sú ľahšie. Niektoré z nich sa skladajú a nosia sa v taške.
  • Stabilita: Napriek svojej ľahkosti, by mal byť stôl stabilný a mal by dodať potrebnú oporu.
  • Rozmery stola: dĺžka a šírka by mali zohľadňovať veľkosť miestnosti, a kto na nich bude ležať. Ak však masírujete, výška stola je tiež rozhodujúca.
  • Cena: masérske stoly stoja rôzne, záleží od typu, materiálu a veľkosti. Profesionálnejšie sú drahšie a vhodnejšie pre skúsených odborníkov.

 


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pracovník Filozofického ústavu SAV získal významnú cenu, porota jeho knihu vyhodnotila ako najlepšiu
<< predchádzajúci článok
Julie Klassenová: „Toto je knižka presne pre mňa!“