13. júna 2006

Ako sa detský sen Tima Cahilla na MS zmenil na skutočnosť

Záverečné minúty pondelkového súboja F-skupiny futbalových majstrovstiev sveta medzi Austráliou a Japonskom (3:1) sa zlatými písmenami zapíšu do austrálskej futbalovej histórie. Hráči v ...

KAISERSLAUTERN 13. júna (WN/SITA) - Záverečné minúty pondelkového súboja F-skupiny futbalových majstrovstiev sveta medzi Austráliou a Japonskom (3:1) sa zlatými písmenami zapíšu do austrálskej futbalovej histórie. Hráči v zeleno-žltých dresoch vo futbalovom svete známi pod prezývkou “socceroos” strelili v rozpätí necelých desiatich minút tri góly a dosiahli svoje premiérové víťazstvo na najvyššom svetovom fóre. Ich futbalovým spasiteľom sa stal Tim Cahill, ktorý najprv v 84. min vyrovnal na 1:1 a o päť minút neskôr poslal najmenší kontinent planéty do vedenia. Na konečných 3:1 potom v nadstavenom čase pečatil John Aloisi.

“Správny muž v správnom čase na správnom mieste,” komentoval Sydney Morning Herald Cahillov zápasový prínos a dodal: “Teraz už môžeme naozaj začať snívať sen, ktorý sa nám ešte pred niekoľkými mesiacmi zdal neuskutočniteľný.” Denník zjavne narážal na skutočnosť, že Austrálčania sa na MS objavili po dlhých 32 rokoch a postup si zaistili v hodine dvanástej v penaltovom rozstrele v interkontinentálnej baráži proti Uruguaju. Späť však do súčasnosti. Cahill svoj vyrovnávajúci gól proti Japoncom, vôbec prvý v austrálskej histórii na majstrovstvách sveta, okomentoval takto: “Všetkému predchádzalo dlhé vhadzovanie Lucasa Neilla zľava. Lopta sa po jemnom teči od Josha Kennedyho dostala k Harrymu Kewellovi. Ten ale vyzval k strele mňa a ja som to celkom nečakane a šťastne trafil. Pritom lopta ešte prešla medzi nohami Johna Aloisiho a jedného z japonských obrancov." O niečo neskôr potom stredopoliar Evertonu definitívne vzal na seba prívlastok hrdina zápasu, keď z hranice šestnástky poslal loptu od pravej žrde za chrbát nešťastného Kawagučiho. “Ako dieťa som sníval o účasti na majstrovstvách sveta. Tesne pred stretnutím s Japonskom som dúfal, že dostanem od trénera šancu. Keď som v druhom polčase prišiel na pľac, povedal som si, že by bolo fantastické, keby som strelil vyrovnávajúci gól práve ja. Napokon boli z toho góly dva a historické víťazstvo. Čo viac si môžem želať,” zakončil svoj monológ v austrálskych médiách 26-ročný Cahill.

Austrálčania tvrdia, že tento hráč je šťastím pre ich futbal. V sedemnástich reprezentačných zápasoch strelil už jedenásť gólov, a to z pozície stredopoliara, nie útočníka a ešte často iba ako striedajúci hráč. Začínal v juniorskom tíme Sydney United, ale už v 16 rokoch si to namieril do rodnej vlasti svojho otca - Anglicka, aby začal napĺňať svoj veľký futbalový sen. V roku 1998 sa stal hráčom Milwallu, kde sa zakrátko etabloval a pôsobil tam až do roku 2004. Za juholondýnsky klub odohral v nižších súťažiach viac než 200 ligových zápasov a strelil aj niekoľko pamätných gólov. Ten najvzácnejší v sezóne 2003/04 do siete Sunderlandu, ktorým rozhodol o senzačnom postupe svojho tímu do finále FA Cupu. O rok neskôr ho už kúpil Everton, ktorý sa nebál zaň zaplatiť dva milióny libier. V Goodison Parku sa hneď stal obľúbencom u fanúšikov, ktorí ho dokonca zvolili za hráča sezóny. Strelil 12 gólov a dnes ho považujú za jedného z najlepšie zakončujúcich stredových hráčov v Premier League.

Reprezentačná kariéra Tima Cahilla sa začala pozoruhodne, keď už ako 14-ročný reprezentoval mládežnícky výber krajiny, odkiaľ pochádza jeho mama - Západnú Samou. Práve to bol však dôvod, prečo nemohol dlhý čas nastúpiť za tím Austrálie. Rodák zo Sydney sa dočkal až v roku 2004, keď FIFA prijala pravidlo o podmienečnej zmene reprezentačného dresu. Cahill sa po prvý raz predstavil v austrálskom národnom tíme v marci 2004 v súboji proti JAR (1:0). Odvtedy sa stal najlepším hráčom Oceánie a so “socceroos” si zahral aj na olympijskom turnaji v Aténach, Pohári konfederácií FIFA a teraz prežíva úspešný debut na majstrovstvách sveta. "Je to jedna z hviezd nášho tímu. Tí, čo o tom doteraz nevedeli, teraz to už vedia," zložil poklonu Cahillovi holandský kouč austrálskej reprezentácie Guus Hiddink.