Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

27. novembra 2019

Archeológovia našli v Luxore tri staroveké sarkofágyIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 
Káhira 27. novembra (TASR) - Tri zachované drevené sarkofágy staré 3500 rokov objavil tím francúzskych archeológov v meste Luxor v Egypte. Oznámilo to v stredu egyptské ministerstvo pre pamiatky, ktoré cituje agentúra DPA.


Všetky tri sarkofágy z čias vlády 18. dynastie (1550 – 1292 pred n. l.), ktoré objavili v archeologickej lokalite al-Asasif, sú podľa tajomníka Najvyššej rady pre pamiatky Mustafu Wazírího zdobené farebnými nápismi a hieroglyfmi.

Dva sarkofágy sú 190 a 195 centimetrov dlhé a nachádzajú sa v nich dve ženské múmie, pričom tretí meria 190 centimetrov.

Ako upozorňuje agentúra DPA, egyptskí predstavitelia oznámili v posledných mesiacoch niekoľko dôležitých objavov z obdobia faraónov v nádeji, že sa im podarí opätovne rozbehnúť cestovný ruch, ktorý pre túto arabskú krajinu predstavuje hlavný zdroj príjmov.

V októbri egyptskí archeológovia objavili v Luxore 30 zachovaných farebných drevených sarkofágov, ktoré vznikli pred 3000 rokmi.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hlavnú cenu KAMERA 2019 získala Denisa Buranová za film Ostrým nožom
<< predchádzajúci článok
Vášáryová: Šťastný nový rok by mal divákom priniesť pohodu, dať lásku

Archeológovia našli v Luxore tri staroveké sarkofágy - diskusné fórum čitateľov