Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

21. augusta 2021

Archeológovia našli v Pompejach nezvyčajný nález, dokazuje aj používanie gréčtiny (foto)Archeológovia našli v starovekom meste Pompeje obdivuhodne zachovanú kostru. Nález, ktorý sa im podaril počas výskumu hrobky, zároveň priblížil kultúrny život v meste pred jeho zničením sopečnou erupciou v ...Zdieľať
italy_pompeii_discovery_23002 615df942f49a4be1b6edbc01d37aa853 676x451 21.8.2021 (Webnoviny.sk) - Archeológovia našli v starovekom meste Pompeje obdivuhodne zachovanú kostru. Nález, ktorý sa im podaril počas výskumu hrobky, zároveň priblížil kultúrny život v meste pred jeho zničením sopečnou erupciou v roku 79.


Lebku s chumáčmi bielych vlasov a časťou ucha, ako aj kosti a fragmenty textilu, našli v hrobke v nekropole Porta Sarno, v oblasti Pompejí, ktorá zatiaľ nie je prístupná pre verejnosť. Nález je nezvyčajný, pretože väčšinu dospelých v tom čase po smrti spopolňovali.

Predstavenia v gréčtine


Nápis na hrobke pritom naznačuje, že jej majiteľ, oslobodený otrok Marcus Venerius Secundio pomáhal v Pompejach organizovať predstavenia v gréčtine. Podľa expertov je to prvé potvrdenie toho, že sa gréčtina, jazyk kultúry v Stredomorí, používala popri latinčine.

„To, že organizovali predstavenia v gréčtine, je dôkazom živej a otvorenej kultúrnej klímy, ktorá bola charakteristická pre staroveké Pompeje,“ konštatoval vo vyhlásení oznamujúcom nález Gabriel Zuchtriegel, riaditeľ archeologického parku Pompeje.

Z otroka boháčom


V rozhovore pre agentúru The Associated Press sa vyjadril, že Marcus Venerius si po oslobodení z otroctva na seba evidentne dokázal zarobiť, čo potvrdzuje „monumentálna“ veľkosť jeho hrobky. „Nestal sa superbohatým, no jednoznačne dosiahol značné bohatstvo,“ doplnil Zuchtriegel.

Pompeje zničila erupcia sopky Vezuv v roku 79. Dlhoročný archeologický výskum tam medzičasom odhalil viaceré pozoruhodné objavy.


Zdroj: Webnoviny.sk - Archeológovia našli v Pompejach nezvyčajný nález, dokazuje aj používanie gréčtiny (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Americký moderátor zomrel po nákaze koronavírusom, až do poslednej chvíle očkovanie spochybňoval
<< predchádzajúci článok
Zamestnanci Apple sa do kancelárií zrejme tak skoro nevrátia, podobné úmysly má aj Facebook

Archeológovia našli v Pompejach nezvyčajný nález, dokazuje aj používanie gréčtiny (foto) - diskusné fórum čitateľov