28. decembra 2010

Banská Bystrica zvíťazila na ľade Nitry po predĺžení

Marek Slovák z HK Nitra (v strede) tvrdo bránený Branislavom Kubkom (vľavo) pred brankárom Miroslavom Šimonovičom z HC ´05 Banská Bystrica (vpravo) počas 38. kola slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy medzi HK Nitra - HC ´05 Banská ...

bez nazvu Marek Slovák z HK Nitra (v strede) tvrdo bránený Branislavom Kubkom (vľavo) pred brankárom Miroslavom Šimonovičom z HC ´05 Banská Bystrica (vpravo) počas 38. kola slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy medzi HK Nitra - HC ´05 Banská BystricaFoto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) - Hokej - Slovnaft extraliga 2010/2011 - 38. kolo základnej časti:

HK Nitra - HC'05 Banská Bystrica 5:6 po predĺžení (3:3, 1:1, 1:1 - 0:1)
Góly: 9. Rais (S. Saliji, Čaládi), 10. Spilar (Ďurák, H. Ručkay), 17. H. Ručkay (Spilar, M. Štefanka), 26. T. Chrenko (Michal Novák), 57. T. Chrenko (Michal Novák, Korhoň) - 1. Cebák (Ján Sýkora, Hudec), 13. Šechný (Ján Sýkora, Tománek), 14. Paľov (Hvila, Šechný), 21. Kútny (M. Hlinka), 52. Tománek (M. Hudec), 61. Ján Sýkora (Šechný, Cebák)
Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:2, rozhodovali: Rudý - Štefik, Horínek, 2862 divákov

Nitra: Čiliak - Fabian, Rais, Ďurák, Peter König, Michal Novák, J. Polák, L. Gabriš - Spilar, M. Štefanka, H. Ručkay - Čaládi, Marek Slovák, S. Saliji - Korhoň, T. Chrenko, Šumichrast - Štumpf, Uhnák, Podstavek
Banská Bystrica: Šimonovič - Cebák, Cuník, Bambúch, Kubka, Kolba, Biro, Vantroba, Vizváry - Tománek, Hudec, Miroslav Hlinka - Ján Sýkora, Šechný, Hvila - Rumpel, Paľov, Kútny - Vartovník, Heizer, Hamrák

Hráči Banskej Bystrice začali v Nitre dobre, už v 30. sekunde odštartoval gólovú prestrelku Cebák, ktorý strelou popri lapačke Čiliaka otvoril skóre duelu. Domácim sa podarilo otočiť, keď najprv v 9. min Rais presnou strelou od modrej vyrovnal a o 36 sekúnd neskôr Spilar šikovne zasunul puk za Šimonoviča. V 13. min urobila obrana Nitry chybu, ktorú na vyrovnanie využil Šechný a začínalo sa odznova. O ďalších 52 sekúnd neskôr Banská Bystrica opäť viedla, v skrumáži sa najlepšie zorientoval Paľov. Ešte v úvodnom dejstve sa domáci fanúšikovia dočkali aj tretíkrát, v 17. min vybojoval puk Spilar a H. Ručkay spomedzi kruhov vyrovnal na 3:3.

Aj na začiatku druhého dejstva využili "barani" slabšiu chvíľku súpera a Kútny si v oslabení poľahky poradil s Čiliakom. V 26. min v presilovke o jedného korčuliara T. Chrenko hľadal pred bránkou súpera jedného zo svojich spoluhráčov, no puk sa po náhodnom odraze ocitol za Šimonovičom. Aj po tomto okamihu si oba tímy vytvorili množstvo šancí na skórovanie, ale gólov ubudlo. Misky váh na stranu hostí naklonil v 52. min najlepší strelec Slovnaft extraligy v tejto sezóne Roman Tománek, ktorý v oslabení unikol obrane Nitry a pomedzi Čiliakove betóny upravil na 4:5. Nitra však dokázala opäť vyrovnať, v 57. min sa Michal Novák dostal až za bránku súpera, odtiaľ našiel T. Chrenka a ten dosiahol svoj druhý gól v tomto stretnutí - 5:5.

V predĺžení už v 48. sekunde rozhodol o triumfe Banskej Bystrice Ján Sýkora, ktorý predviedol vynikajúci blafák.

MsHK DOXXbet Žilina - HC Slovan Bratislava 1:5 (0:3, 0:0, 1:2)
Góly: 57. Smotrila (Heš) - 11. Hujsa (Jackman, Kuľha), 15. Róbert Huna (Kapuš), 20. D. Buc (L. Hudáček), 43. Bohunický (Richard Huna, Róbert Huna), 55. Richard Huna (J. Kováčik, Kapuš)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: M. Gašparík - T. Orolin, Smrek, 3629 divákov

Žilina: Lipovský - Krčula, Dlouhý, Ďurkech, Heš, D. Devečka, Rúfus - V. Nemec, Hreus, M. Kokavec - Petruška, M. Horský, Stupka - Martin Slovák, Troliga, Smotrila - Drevenák, Vala, T. Oravec
Slovan: Konrád - Jackman, Bohunický, Cartelli, Jendek, J. Kováčik, Štajnoch - Kuľha, Hujsa, Demel - M. Bakoš, Lipiansky, Bulík - Róbert Huna, Kapuš, Richard Huna - D. Skokan, L. Hudáček, D. Buc, od 2. min bez Lipianskeho, od 21. min J. Cíger

Rýchly úvod zápasu prerušilo zranenie kapitána hostí Lipianskeho, ktorý musel s pomocou spoluhráčov odísť do šatní. V prvej desaťminútovke mali viac z hry Žilinčania, ale nevytvorili si veľké strelecké príležitosti. Boli to hostia, ktorí v druhej časti prvej tretiny trikrát využili zaváhanie domácich "vlkov". V 11. min Hujsa tečoval strelu Jackmana za Lipovského chrbát - 0:1. V 15. min po chybnej rozohrávke Žiliny utiekol po krídle Róbert Huna a bolo 2:0. Zaváhanie domácej obrany využil v záverečnej minúte prvej časti Buc a Slovan viedol už 3:0.

Druhá tretina bola o vylúčeniach, v priebehu piatich minút sedelo na trestnej lavici päť hráčov. Početnú prevahu však nedokázal zužitkovať ani jeden z tímov. V záverečných minútach druhej tretiny pri vylúčení hosťujúceho Demela zostali nevyužité dobré strelecké príležitosti Devečku, či Heša.

V 43. min nevyšla Smotrilovi parádička pred Konrádovou bránkou a hostia z protiútoku trestali, keď Bohunický z ľavej strany presne mieril za Lipovského chrbát. V 44. min Bratislavčanov od inkasovaného gólu zachránila žŕdka. Boli to však opäť hostia, ktorí skórovali, keď Richard Huna zvýšil na rozdiel piatich gólov. Žilinčania sa zmohli už len na čestný gól, ktorý strelil v 57. min v dobrej forme hrajúci Smotrila. Ten z bezprostrednej blízkosti zasunul puk za Konrádov chrbát a zabránil mu v získaní čistého konta. Žilinčania po sérii štyroch víťazstiev nezískali piate, ich šnúru zastavili slovanisti, ktorí napokon triumfovali 5:1.

Hlasy:
Anton Tomko (tréner Žiliny): "Nepodarilo sa nám nadviazať na trend spred Vianoc. Dopustili sme sa viacerých chýb, chýbala nám iskra, efektivita a zakončenie. V prvej tretine sme inkasovali tri góly po chybách v strednom a obrannom pásme, dovolili sme súperovi skórovať a proti Slovanu sa stav 0:3 ťažko otáča. Slovan hral dobre v strednom pásme, veľa nám toho nedovolil, bol efektívny v zakončení a to rozhodlo."

Zdeno Cíger (tréner Slovana): "S výsledkom som spokojný. V predchádzajúcom zápase, proti Košiciam, to nebolo z našej strany také dôsledné. V Žiline sme hrali disciplinovane v obrane, dostávali sme sa do šancí a boli sme efektívni. Hráči pristúpili k zápasu zodpovedne, za čo sa im chcem poďakovať."

MHC Mountfield Martin - Dukla Trenčín 4:1 (3:0, 1:0, 0:1)
Góly: 11. M. Beran (Jabrocký, Hriňa), 14. Galamboš (Velebný), 19. Jabrocký (I. Ďatelinka), 36. I. Ďatelinka - 56. P. Kopecký (Bolf, L. Ružička)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše Ölvecký 10+DKZ, Chovan 5+10+DKZ (obaja Trenčín), presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko - Gajan, Tornay, 2600 divákov

MHC Mountfield: Dzubina - Hriňa, I. Ďatelinka, P. Klepáč, L. Matejka, Perniš, Velebný - Uram, M. Beran, Jabrocký - Markovič, Murček, Macejka - Appel, Galamboš, Važan, od 41. min Themár
Trenčín: T. Hiadlovský (od 21. min Kováč) - Sekeráš, Imirch, Martin Chovan, M. Hruška, S. Tomko, Bolf - Pardavý, Ölvecký, T. Melichárek - Tybor, Gašparovič, R. Tvrdoň - Naurov, Koložváry, O. Ďuriš - od 21. min Jarábek, L. Ružička, P. Kopecký - od 41. min Palák

Obojstranne otvorený hokej ponúkol v prvej tretine množstvo gólových situácii. Úvodnú šancu zápasu mal hosťujúci Gašparovič, potom dvakrát po sebe zaváhal na druhej strane Beran. V 11. min to martinskému kapitánovi vyšlo, keď zužitkoval časovanú Jabrockého prihrávku - 1:0. O dve minúty neskôr v presilovke vyskúšal Pardavý Dzubinovu ostražitosť. V 14. min, po návrate Velebného z trestnej lavice, ušiel Galamboš po krídle, spoza bránky nahodil puk pred Hiadlovského a ten si ho nešťastne zrazil do siete - 2:0. Trenčanov vyvedených z rytmu mohol vrátiť do zápasu Gašparovič, ale Dzubina vytiahol po jeho strele zblízka ďalší dobrý zákrok. V pohode hrajúci Martinčania čoraz častejšie prechádzali otvorenými dverami trenčianskej obrany. V 16. min nevyšlo sľubné prečíslenie dvojici Appel - Galamboš a o minútu zvonila po strele Važana horná žŕdka Hiadlovského bránky. V 19. min však strážcu trenčianskej svätyne prestrelil Jabrocký a Martin ušiel už do trojgólového náskoku. V závere prvej tretiny ešte Uram nedostal v presilovke o dvoch hráčov puk do prázdnej bránky.

"Hubová polievka" trénera Gregora v prestávke prebudila hráčov Dukly, lebo druhú tretinu začali už s Kováčom v bránke ako vymenení. V 21. min ušiel v oslabení Gašparovič, ale aj pri jeho nájazde si udržal Dzubina pevné nervy. "Kosačky" hrali umne a čakali na svoju príležitosť. Hosťom potom začali zbytočne tiecť nervy a ich nedisciplinovanosť rutinérsky potrestal v 36. min v presilovke Ďatelinka - 4:0. Na konci druhej tretiny potom ešte zasvietil po Jabrockého strele Kováčov semafor.

V tretej tretine domáci s prehľadom kontrolovali zápas, ktorý sa hral v dobrej atmosfére, k nej prispela početná skupina trenčianskych divákov. V 56. min pokazil Kopecký Dzubinovi radosť z čistého konta a pečatil konečný výsledok.

HKm Zvolen - HK 36 Skalica 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Góly: 56. L. Jurík (Michal Chovan) - 25. Lušňák (R. Školiak, Zálešák), 57. Jarolím (Kutálek, Jankovič)
Vylúčení: 4:2 na 2 min, navyše: 60. Michal Chovan (Zvolen) na 10 min za nešportové správanie, presilovky 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff - Kalina, Korba, 1580 divákov

Zvolen: Kristín - L. Čierny, Hranáč, T. Bokroš, Ďaloga, J. Valach, Juraško - P. Barinka, P. Pucher, Michal Chovan - V. Baláž, M. Trochta, L. Jurík - V. Škoda, Kovář, Záhorovský - Leskovjanský, Marek Haščák, Otčenáš
Skalica: Lakosil - Gula, Gründling, I. Jankovič, Kloz (od 6. min Magušin), M. Školiak, P. Kumstát - T. Višňovský, Jarolím, Šátek - Zálešák, R. Školiak, Lušňák - Kutálek, J. Prokop, R. Konečný - Štepán, Mikušovič, J. Jurík

Do Zvolena prišla asi stovka priaznivcov Skalice, ktorých bolo v poloprázdnom hľadisku dobre počuť. Schladiť ich však mohol už v 20. sekunde po Chovanovom vysunutí Barinka, ktorý zoči - voči neprekonal Lakosila. V 4. min si vymenili úlohy obaja aktéri z úvodu duelu, tentoraz bol sám na pravej strane pred brankárom hostí Chovan, ale ani on neuspel v presilovke. Potom sa porúčal z ľadu zranený hosťujúci obranca Kloz. Skaličania ožili v 9. min, keď z ľavého kruhu dvakrát nebezpečne preveril Kristína Konečný. Festival nepremenených šancí v prvej tretine však pokračoval hlavne na domácej strane, po prihrávke Puchera nespracoval puk pred Lakosilom úplne voľný Barinka. V 18. min mohli udrieť hostia, ale Lušňák zblízka vo veľkej príležitosti neposlal puk za Kristína, na opačnej strane mohol odpovedať Kovář, ale ani on nebol úspešný.

Zvolenčanom absolútne nevyšla druhá tretina, v ktorej ťahali jednoznačne za kratší koniec. V 22. min pri ľavej žŕdke Školiak prekonal Kristína, no puk odpratal spred bránkovej čiary L. Čierny. Domáci pohrozili iba v presilovke, ale Hranáč v dobrej šanci nenadvihol puk. Prišiel zákonitý trest, keď z pravej strany poslal pred bránku puk Školiak a teč Lušňáka vyšiel na výbornú - 0:1. Zvolenčanov inkasovaný gól akoby nalomil, nedarilo sa im nič vymyslieť v ofenzíve a zväčša sa iba bránili. Veľkú príležitosť mal v 34. min v početnej výhode hosťujúci Višňovský, ktorý bekhendom posielal puk vedľa odkrytého priestoru zvolenskej bránky.

Skaličania boli aj v úvode tretej tretiny aktívnejší a mohli zvýšiť svoje vedenie v 45. min Kutálkom a v 47. Lušňákom. Domáci sa nevedeli dostať do tempa, ich hre chýbala myšlienka, šance boli upracované. V 52. min sa po strieľanej prihrávke Hranáča ocitol úplne sám pred Lakosilom Lukáš Jurík, ale z prvej netrafil dobre prudký puk. Vyšlo mu to až v 56. min, keď sa po strele Michala Chovana dostal pri pravej žŕdke k odrazenému puku, ktorý zasunul za Lakosila a vyrovnal. Domáca radosť ale trvala iba 97 sekúnd, pretože hostia sa nepoddali. Jankovičovu strelu neudržal brankár Kristín, Kutálek puk síce neposlal za jeho chrbát, ale Jarolím pred odkrytou bránkou už nezaváhal - 1:2. Zvolenčania v závere chceli odvolať brankára, no podarilo sa im to až 25 sekúnd pred klaksónom a vpredu už nič nevymysleli. Z ostatných siedmich domácich duelov prehral HKm až šesť.

HK Poprad - HC Košice 3:3 (1:0, 2:3) po II. tretine
Góly: 9. A. Kroták (R. Suchý, Kmiť), 32. Kmiť (R. Suchý, Lundberg), 37. Takáč (Rapáč, Paločko) - 25. Michel Miklík (Andrašovský, Kristek), 28. Michel Miklík (Kristek, P. Bartoš), 37. Michel Miklík (Andrašovský, Martin Frolík)