Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Pohoda festival

01. júla 2010

Bažant Pohoda: Spomienka na ročník 2009Už o týždeň sa v Trenčíne začína 14. ročník multikultúrneho festivalu Bažant Pohoda. Pri tvorbe programu organizátori mysleli aj na tragédiu, ktorá zasiahla festival v roku 2009.Zdieľať
sviečku za obeť V sobotu medzi treťou a štvrtou hodinou, teda v čase, kedy vlani prišlo k pádu festivalovej arény, stíchne celý areál a hrať sa bude len na hlavnom pódiu. V podaní Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala zaznie nádherné dielo Antonia Vivaldiho Štyri ročné obdobia. „Pred rokom sa stalo nešťastie, ktoré je súčasťou festivalovej histórie, celý náš tím si nesie vážnosť tejto udalosti v sebe. Vivaldiho Štyri ročné obdobia obsahujú v sebe smútok i radosť, nehu i vášeň, sú hudobným stelesnením všetkých podôb života. Koncert ukončíme symbolicky jeho prvou časťou - jarou. Veľmi si prajeme, aby náš festival opäť prinášal ľuďom dobrý pocit zo vzájomných stretnutí,“ hovorí riaditeľ festivalu Michal Kaščák.
 
Už v prvý festivalový deň odohrá Štátna filharmónia Košice Requiem od Wolfganga Amadea Mozarta pod vedením šéfdirigenta Zbyňka Müllera a sólistami Luciou Knotekovou (soprán), Gabrielou Hübnerovou (alt), Michalom Lehotským (tenor) a Mariánom Lukáčom (barytón).Spoločne s filharmonikmi vystúpi ajZbor svätej Cecilie pri Dóme svätej Alžbety. „Requiem patrí k najsilnejším a najvznešenejším dielam svetovej hudby, je až niečím nebeské. Vážime si prístup Štátnej filharmónie Košice i zboru svätej Cecílie, sme presvedčení, že do koncertu dajú okrem muzikantského umenia i svoje srdce“ dopĺňa Michal Kaščák.
 
Po skončení koncertu sa bude na hlavnej scéne premietať film Pohoda 13 od tímu režiséra Marcela Nevína. Na príbehu orchestra Maďarskej štátnej opery, jeho cesty do Trenčína a nádhernom spoločnom koncerte s orchestrom Slovenského národného dvadla je opísaný festival, jeho neopakovateľné momenty, pulzujúca atmosféra, radosť a nadšenie divákov, ale aj smútok po nešťastí a predčasnom konci. Tvorcovia spoločne s tímom Agenúry Pohoda venujú film pamiatke Martina Kašáka a Nikoly Kapkovej.
 
 
Spomienka na vlaňajšok bude prítomná nielen v programe, ale cítiť ju bude aj v architektúre festivalového areálu, ktorý sa uzavrie v nedeľu naobed. Na záver bude v otvorenej aréne po prvý raz v histórii festivalu ekumenická bohoslužba, ktorú budú viesť rímskokatolícky kňaz Anton Srholec, kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák, evanjelická farárka Anna Polcková a účasť potvrdil aj rabín Zev Stiefel. Počas bohoslužby zahrajú aj Marián Varga a Jozef Lupták, zaspievajú Alena Čermáková či Dorota Nvotová.
 
 
Aktuálne informácie z príprav festivalu nájdete na stránke www.pohodafestival.sk.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Mimoriadny rýchlik odvezie ľudí na POHODU (26. 6. 2010)
 Na Pohodu pôjdu dva špeciálne rýchliky z Košíc (24. 6. 2010)
 Bažant Pohoda 2010 : Partneri pre komfort (24. 6. 2010)
 Bezpečnostné opatrenia na Pohode sú prísne (24. 6. 2010)
 Bažant Pohoda 2010: Celý svet v malom (16. 6. 2010)
 Bažant Pohoda: Generácia XX a tí ďalší (10. 6. 2010)
 Bažant Pohoda 2010: Legendy v každom žánry (3. 6. 2010)
 Bažant Pohoda boduje vo svete a patrí medzi najlepšie svetové festivaly. (26. 5. 2010)
 POHODA: Festival bude hostiť aj Queer Leaders Forum (25. 5. 2010)
 Na Pohode vystúpia aj Woven Hand a DJ Gabanna (17. 5. 2010)nasledujúci článok >>
Radačovský odmieta obvinenia, z diania v SND
<< predchádzajúci článok
Britská kráľovná odhalila sochu džezmena Petersona

Bažant Pohoda: Spomienka na ročník 2009 - diskusné fórum čitateľov