25. novembra 2005

Biatlonisti štartujú v Östersunde

Cez víkend odštartuje biatlonová sezóna. Úvodné kolo Svetového pohára vo švédskom Östersunde sa začína o čosi neskôr a slovenský biatlon čaká hneď v úvode ťažká práca.

Na vlaňajšok by naši najradšej rýchlo zabudli. Veď najlepším umiestnením bola 6. priečka Mihokovej v stíhacích pretekoch na 10 km v rámci 2. kola SP v nórskom Holmenkollene. Celkovo skončila najstaršia zo Sloveniek na 32. priečke.

V kategórii mužov dokázal v celej sezóne bodovať jediný - Pavol Hurajt. Jeho 39 bodov a konečné 59. miesto je však určite len zlomkom toho, na čo si trúfal. Obom trénerom Jurajovi Sanitrovi (ženy) a Milanovi Gašperčíkovi (muži) vyšiel ťah
s novembrovými sústredeniami.  „Nedostatok snehu sme nepociťovali, tréningové manko teda nenastalo. Dobre nám dopadol pobyt mužov
v Muoniu a žien v Kirune, kde sme  mohli normálne trénovať. Horšie je to tu v Östersunde, no predpoveď hlási  sneženie, takže uvidíme,“ povedal J. Sanitra. Čo mu  naznačí forma našich v olympijskej sezóne? Mužská štafeta by mala potvrdiť do polovice januára oprávnenosť nominácie na ZOH v Turíne. Vo Švédku zostalo kvarteto  mužov aj žien (Halinárová, Mihoková, Murínová, Pavkovčeková -  Matiaško, Novák, Hurajt, Šimočko).
Kráľom vlaňajej zimy bol medzi biatlonistami  Nór Ole Einar Björndalen. So štyrmi titulmi majstra sveta v rakúskom Hochfilzene si mohol povedať, že to bola jeho najvydarenejšia sezóna kariéry. „Vždy sa môžete zlepšovať. Keby som tomu neveril, potom by som tu nebol,“ tvrdí 55-násobný víťaz pretekov Svetového pohára. Skvelý bežec sa na olympijských hrách sústredi iba na biatlon
a je najvážnejším kandidátom na zisk celkového prvenstva vo Svetovom pohári. „Stále viac sa dostávajú dopredu mladší petekári najmä z Nórska, Ruska a z Nemecka. Ja mám však najväčší rešpekt  pred Greisom
a Grafom z Nemecka či Francúzom Poiréeom,“ tvrdí Björndalen.
 Vlani sa po  predposledných pretekoch SP do žltého dresu líderky celkového poradia obliekla najväčšia smoliarka hochfilzenského šampionátu Francúzka Sandrine Baillyová. Na MS skončila trikrát štvrtá, v 25 rokoch nakoniec získala svoj prvý veľký glóbus. „Bolo to tesné a napínavé najmä na streleckých položkách. Dôležité je, že som vyhrala Svetový pohár, ale mám čo zlepšovať. Čaká ma veľa tvrdej práce, aby som bola dobre pripravená na olympijské hry v Turíne,“ komentovala svoje celkové víťazstvo Baillyová. Stala sa prvou francúzskou víťazkou Svetového pohára od roku 1996, keď sa to podarilo Emmanuelle Claretovej.