Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. novembra 2023

Bratislavský statik sa opäť postavil pred súd, podľa znalca neboli pri projektovaní dodržané normyOkresný súd v Trnave sa v stredu vrátil k prípadu polyfunkčnej budovy Centroom v Piešťanoch, ktorej hrozilo zrútenie. Obvineniu zo všeobecného ...Zdieľať
sudy statik 676x451 15.11.2023 (SITA.sk) - Okresný súd v Trnave sa v stredu vrátil k prípadu polyfunkčnej budovy Centroom v Piešťanoch, ktorej hrozilo zrútenie. Obvineniu zo všeobecného ohrozenia čelí bratislavský statik Ján T.


Pôvodne ho Okresný súd v Piešťanoch odsúdil na trojročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na päť rokov, Krajský súd v Trnave však rozsudok zrušil a vrátil vec prvostupňovému súdu.

Znalec potvrdil nedodržanie noriem


Na súde v stredu vypovedal znalec v odbore stavebníctva Miroslav Ilavský, ktorý potvrdil, že pri projektovaní budovy Centroom neboli dodržané technické normy. Problém zistil hlavne pri stropných doskách. Konštatoval, že budove chýbalo zabezpečenie proti reťazovému zrúteniu.

Stavba podľa neho nespadla, pretože neboli dosiahnuté extrémne kombinácie zaťažujúcich účinkov, ako napríklad úplne zaťaženie všetkých stropov v jednom okamihu s kombináciou silného vetra, prípadne snehu.

Statik pochybenie odmieta


Vlastníci 44 bytov a 8 nebytových priestorov v piešťanskom objekte Centroom si museli objednať dodatočnú sanáciu statiky, za ktorú zaplatili takmer 800-tisíc eur.

Statik Ján T. svoje pochybenie pri statických výpočtoch odmieta, znalca konfrontoval vo viacerých odborných záležitostiach. Súd pojednávanie odročil na december, kedy by mohol vyniesť aj rozsudok.

Bol odsúdený viackrát


Statik Ján T. , v súčasnosti už dôchodca, bol vo februári 2017 trestným rozkazom odsúdený za všeobecné ohrozenie v prípade polyfunkčného objektu Trinity v Bratislave, kde došlo k zrúteniu stropných dosiek. O rok neskôr bol opäť trestným rozkazom uznaný za vinného aj v prípade budovy Apollo Biznis Centra v Bratislave.

Okresný súd v Piešťanoch tieto trestné rozkazy pred dvoma rokmi zrušil a nahradil ich svojim rozsudkom. Jána T. odsúdil na trojročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na päť rokov, zákaz činnosti v stavebníctve na desať rokov a povinnosť verejne sa ospravedlniť za spôsobené škody. Tento rozsudok však nenadobudol právoplatnosť.


Zdroj: SITA.sk - Bratislavský statik sa opäť postavil pred súd, podľa znalca neboli pri projektovaní dodržané normy © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V nemocnici Šífa našli zbrane a teroristickú infraštruktúru, tvrdí predstaviteľ izraelskej obrany
<< predchádzajúci článok
Opitý muž spadol z chodníka rovno pod kolesá auta, vodič už nestihol zareagovať