Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. februára 2012

Bývalý minister obrany Baška vedel o korupcii jeho ľudíNa internete sa objavila správa Vojenského obranného spravodajstva, ktoré bývalého ministra obrany Jaroslava Bašku (Smer-SD) v roku 2008 upozornilo, že jeho podriadení sa správajú korupčne. ...Zdieľať
pocitace BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) - Na internete sa objavila správa Vojenského obranného spravodajstva, ktoré bývalého ministra obrany Jaroslava Bašku (Smer-SD) v roku 2008 upozornilo, že jeho podriadení sa správajú korupčne.


Ako píšu Hospodárske noviny, ide o nákup predražených tienených počítačov určených na spracúvanie utajovaných skutočností. Anonym v texte, ktorý je pripojený pod správou tvrdí, že Baška s tým nič nerobil. Ministerstvo obrany novinám potvrdilo pravosť správy. „Je to autentický dokument,“ uviedol hovorca rezortu Ivan Rudolf.


Podozrivý nákup neriešil ani generálny prokurátor

Anonym podľa HN tvrdí, že zmanipulovaným nákupom sa nebol ochotný zaoberať ani generálny prokurátor Trnka, ktorého „sa príslušníci VOS snažili ako bývalého vojaka o celej záležitosti informovať“. Dobroslav Trnka odmieta, že by ho niekedy kontaktovali „voskári“. „Na mňa sa nikdy príslušníci neobracali spôsobom, že dôjdeme vám povedať. To som si ja vždy vyprosil. Všetko muselo byť písomne evidované,“ tvrdí.


Exministra Bašku "zavádzali"

VOS podľa správy disponovala poznatkom, že minister bol na porade 7. decembra 2007 „zavádzaný“, že obstaranie počítačov je transparentné a v súlade s legislatívou. Obchod údajne jeho podriadení účelovo nastavili v prospech vopred vybranej firmy. Podľa správy bol pôvodne plánovaný nákup približne 200 počítačov za zhruba 108 miliónov korún. Rezort vedený Baškom ich nakoniec podľa HN nakúpil 400 za viac ako 338 miliónov.

Baška podľa anonymu namiesto toho, aby konal, odvolal riaditeľa Bezpečnostného úradu Štefana Jangla, ktorý proti nákupu protestoval. „Ide o starú, už preverenú operatívnu spravodajskú informáciu. Do médií ju vypustili ľudia blízki Ľubomírovi Galkovi, ktorý má strach z hroziaceho trestného stíhania v kauze nelegálneho odpočúvania,“ uviedol pre HN hovorca Smeru-SD Erik Tomáš a podľa novín tak cez hovorcu Baška potvrdil pravosť svojho podpisu na dokumente. Galko sa podľa neho týmto snaží účelovo odpútať pozornosť od svojich vlastných problémov.

Exminister Ľubomír Galko (SaS) už na jeseň 2010 podal pre nákup drahých počítačov trestné oznámenie. Tvrdí, že jeho preverovanie sa po takmer roku a pol nijako nepohlo z miesta. Hovorkyňa generálnej prokuratúry Vladimíra Gedrová HN informovala, že sa ním zaoberá Úrad špeciálnej prokuratúry.

Video: Pre pochybný tender podal Ľubomír Galko trestné oznámenie - 17. septembra 2010


Video: Reakcia Jaroslava Bašku - 17. septembra 2010

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hotely Kempinski patria medzi slovenskú špičku
<< predchádzajúci článok
V Iráne sa začína kampaň pred očakávanými voľbami