Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. februára 2012

Dvaja Slováci natočili film o protikomunistických hrdinochDvaja mladí Ružomberčania natočili dokument o prísne tajnom súdnom procese s názvom 22 hláv. Jedným z hlavných protagonistov filmu je Bernard Jaško, v ktorého rodisku Černová ...Zdieľať
22hlav RUŽOMBEROK 23. februára (WEBNOVINY) – Dvaja mladí Ružomberčania natočili dokument o prísne tajnom súdnom procese s názvom 22 hláv.


Jedným z hlavných protagonistov filmu je Bernard Jaško, v ktorého rodisku Černová bude mať film premiéru v piatok 24. februára o 19:00, informoval agentúru SITA jeden z autorov Matúš Demko. Druhým autorom je Jakub Krška.

"Film prezentuje Jaška a Pavla Kalinaja. Boli to kolegovia-policajti. Nezlomný zápas s komunizmom za vieru a slobodu pre nich znamenal šibenicu. Odovzdávanie tajných správ odhalila ŠtB v júni 1949. Na jeseň sa odohral rýchly a tajný súdny proces, v ktorom ich odsúdili na smrť. Boli popravení 17. februára 1951. Jaško odovzdával informácie z ďalekopisu o sledovaní a zatýkaní kňazov, útokoch proti cirkevnej hierarchii, či sledovaní diplomatov," priblížil súvislosti Demko.

Jaško mal v deň popravy 27 rokov, Kalinaj 35 a manželku s malou dcérou. V súdnom procese bolo obvinených ďalších 20 ľudí na tvrdé tresty a nútené práce. "Vo filme prinášame predovšetkým historické fakty o Jaškovi a Kalinajovi. Neobchádzame ani ostatné postavy vykonštruovaného súdneho procesu, typického pre päťdesiate roky minulého storočia," podotkol.

V 39-minútovom filme divákovi sprostredkujú výpovede historikov, disidentov a najbližších rodinných príslušníkov. "Kalinajova dcéra merala kvôli nám cestu až z Frankfurtu, aby sme s ňou mohli natočiť rozhovor. Stretnutia s respondentmi boli príjemné, až dojímavé. Vyzdvihol by som Štefana Koreňa z Černovej, ktorý sa radí medzi najbližších Jaškových priateľov. Ešte aj dnes sa mu o ňom sníva. Sám verím v priateľstvo, ktoré pretrvá až za hrob," zhodnotil Demko.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Moskve sa má stretnúť rekordný počet prívržencov Putina
<< predchádzajúci článok
Novesta na výstave v Las Vegas!