Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. novembra 2019

CERN navrhol, aby Gianottiová ostala jeho šéfkouSúčasná generálna riaditeľka CERNu, talianska fyzička Fabiola Gianottiová.Zdieľať
Súčasná generálna riaditeľka CERNu, talianska fyzička Fabiola Gianottiová. Foto: TASR/AP
Ženeva 7. novembra (TASR) - Rada Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN), ktorá prevádzkuje najväčší urýchľovač častíc na svete, v stredu navrhla, aby súčasná generálna riaditeľka tejto inštitúcie, talianska fyzička Fabiola Gianottiová, ostala na tomto poste aj na ďalšie funkčné obdobie.


Podľa vyjadrenia CERN-u je to vôbec prvýkrát, čo bol niekto na poste generálneho riaditeľa navrhnutý na druhé funkčné obdobie v plnej dĺžke piatich rokov. Proces opätovného menovania Gianottiovej do funkcie bude zavŕšený v decembri, na zasadnutí Rady CERN-u. Druhý päťročný mandát na poste generálnej riaditeľky sa Gianottiovej začne od 1. januára 2021, informuje CERN na svojej webstránke.

Gianottiová (59) je renomovanou expertkou v odbore časticovej fyziky a vôbec prvou ženou stojacou na čele tejto významnej vedeckej inštitúcie od jej založenia v roku 1954.

Pôvodne študovala hudbu a literatúru a k fyzike sa dostala až v relatívne neskoršom veku. Vedenia CERN-u sa ujala 1. januára 2016, pričom vo funkcii generálnej riaditeľky nahradila nemeckého fyzika Rolfa-Dietera Heuera, ktorý CERN-u šéfoval od roku 2009.

Gianottiová je členkou mnohých medzinárodných komisií a držiteľkou mnohých prestížnych ocenení. V CERN-e pôsobí od roku 1994. V rokoch 2009-13 bola vedúcou tamojšieho kľúčového experimentu ATLAS, na ktorom sa podieľajú vedci z desiatok krajín vrátane Slovenska. Tento post zastávala v období, keď vedci oznámili dlho očakávaný objav Higgsovho bozónu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Demonštrácie v Bagdade si vyžiadali jednu obeť a desiatky zranených
<< predchádzajúci článok
Trump potvrdil budúcotýždňové stretnutie s Erdoganom vo Washingtone

CERN navrhol, aby Gianottiová ostala jeho šéfkou - diskusné fórum čitateľov